Facebook Beğeni İsteyen Uygulamaları Cezalandıracak

Facebook Beğeni İsteyen Uygulamaları Cezalandıracak

Geçtiğimiz günlerde haber kaynağı algoritmasında etkileşim kurnazlığı yapan sayfaları cezalandırmaya başlayan Facebook, aynı yönteme başvuran uygulama geliştiricileri de cezalandırma kararı almıştı. Yürürlüğe koyduğu yeni politikası ile spam içerikler, beğeni isteyen paylaşımlar ve aynı içeriği defalarca paylaşan sayfaları haber kaynağından çıkaracağını ve böylelikle haksız etkileşim yaratmak isteyen sayfaları cezalandıracağını açıklayan Facebook, şimdi benzer bir hamleyi uygulamalar için de yapıyor. Dün Graph API Version 2,1′i yayınlayan Facebook bununla eş zamanlı olarak platform koşullarını da güncelledi.

Yeni kurallara göre uygulama içi satın almalar sunan geliştiricilerin bunları hem Facebook, hem de desteklediği diğer platformlarda uygulama tanıtımında belirtmek zorundalar. Kullanıcılara uygulamayı kullanırken para ödemeleri gerekebileceğini hatırlatmalarının artık bir zorunluk haline geldiğini söyleyen Facebook böylelikle App Store gibi uygulama mağazalarının izinden gidiyor. Bir diğer önemli nokta ise bu yeni kurala göre geliştiricilerin uygulamalarında sosyal eklentiler kullanmak ya da sayfaları beğenmek için kullanıcıları teşvik edici ifadeler kullanamayacak olmaları. Yani uygulamanın Facebook sayfasını beğendiği takdirde geliştiriciler oyunculara ödül veremeyecek ya da yeni uygulama özelliklerini açamayacaklar.

Sayfa beğenilerinin yapay teşviklerle gerçekleşmesinin doğru olmadığını vurgulayan Facebook, kullanıcıların sayfa beğenilerinin sadece o şirket hakkında haberdar olmak ve iletişime geçmek için olması gerektiğini düşünüyor. Son olarak uygulama geliştiricilerin bu yeni kurallara göre uygulamalarını 5 Kasım’a kadar güncellemeleri gerekiyor.

YORUMLAR