Facebook Canlı Yayınlarına Altyazı Desteği Geliyor

Facebook Canlı Yayınlarına Altyazı Desteği Geliyor

Facebook’un akıllı algoritmasını eminim duymuşsunuzdur. Fotoğrafları kabataslak tarif edebilen algoritma, görme engelli kullanıcılar için kullanıma sunulmuştu. Bu tip yeniliklerle engelleri ortadan kaldırmak için çalışan Facebook, son olarak işitme engeli olan kullanıcılar için altyazı seçeneğini güncelledi.

Facebook canlı yayınlarında izleyicilere altyazı imkanını getiren sosyal medya devi, bundan böyle video paylaşımlarında da altyazılı açıklamalara olanak tanıyacak. Yeni özellik için “Küresel toplum oluşturmanın önemli bir parçası” açıklamasında bulunan şirket, her yayınlanan 5 videonun 1’inin canlı olduğunu ve bunun da daha iyi erişilebilirliği önemli kıldığının altını çizdi.

Bir süredir, altyazı oluşturmaya vakit ayıramayan ya da istemeyen yayıncılar için de, Facebook'un konuşma tanıma teknolojisini kullanarak otomatik altyazı oluşturma imkanı sunuyordu. Canlı yayın için de kullanıcılar, CEA-608 standartlarında altyazı ekleyebilir veya üçüncü parti altyazı servislerini kullanabilirler.

Gerekli Ayarlar

Altyazıları görebilmeniz için, ayarlarınızın açık olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızdan Facebook’a girdiğinizde, ‘Ayarlar’ bölümünden > Videolar> ‘Açıklamalı Altyazıları Her Zaman Göster’ seçeneğini ‘off’dan ‘on’a getirmelisiniz.

 

iOS kullanıcılarının da kullanabildiği bu özellik için, telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümünden > ‘Genel’ sekmesine > Erişelibilirlik> ‘Altyazılar’ > ‘İşitme Engelliler için Altyazılar’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

YORUMLAR