Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'nda İfade Verdi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'nda İfade Verdi

Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalıyla ilgili ABD Senatosu'na ifade verdi. Veri sızıntısını engellemek için yeteri kadar mücadele etmediklerini itiraf eden Zuckerberg, "Bu benim hatamdı ve özür dilerim" ifadelerini kullandı. 

Son yılların en büyük internet skandalıyla boğuşan Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, ABD Senatosu Adalet Komitesi ve Ticaret, Bilim, Ulaşım Komitesi'nin Washington DC'de düzenlediği "Facebook, Sosyal Medya Gizliliği ve Veri Kullanımı ve Suistimali" adlı oturumunda ifade verdi.

Yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait kişisel verilerin, Trump ve Brexit kampanyalarını yöneten Londra merkezli araştırma şirketi Cambridge Analytica'nın eline geçmesiyle alakalı soruları cevaplayan Zuckerberg, arka planda yaşananları tüm gerçekliğiyle paylaştı.

Facebook, Kullanıcılarını Dinliyor mu?

Capitol Hill'deki Hart Senate Ofis Binası'nda gerçekleştirilen oturumun açılış konuşmasını yapan Adalet Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley, Facebook'un düzinelerce veri noktası olduğunu ve şirketin bu verileri kullanarak kitlelere uygun reklamlar yaptığını söyledi. Facebook, geçen sene elde ettiği 40 milyar dolar gelirin yüzde 98'ini reklamlardan sağlamıştı.

Tam bu noktada Zuckerberg'e, "Kullanıcılar hakkındaki kişisel verilere ulaşmak için telefon konuşmalarını dinliyor musunuz?" şeklinde bir soru yönelten ABD Senatörü Gary Peters, "Kullanıcıların telefonlarını dinlediğimiz ve elde ettiğimiz verileri reklamlarda kullandığımızı söyleyen bu komplo teorisinden bahsediyorsunuz. Hayır bunu hiç bir zaman yapmadık ve yapmayacağız" cevabını aldı.

Cambridge Analytica Bizi Kandırdı

Facebook'u iyileştirmek için birçok algoritma kullandıklarını söyleyen Zuckerberg, "Platformu nasıl daha iyi bir yer haline getirebiliriz diye düşündük. Nefref söylemi, sahte haberler ve seçimlere müdahale gibi birçok şeyi engellemek için yapay zeka algoritmaları oluşturduk" dedi.

Facebook CEO'su, Cambridge Analytica skandalında kullanıcıların verilerini koruyamadıklarını ve bunun tamamen kendi hatası olduğunu söyledi. Şirketin kullanıcılara karşı çok büyük bir sorumluluğu olduğunu belirten Zuckerberg, "Cambridge Analytica 2015'te verileri sildiğini söylediğinde, bu durumu kapanmış sandık. Ama onların sözüne güvenmemeliydik. Bu yüzden Federal Ticaret Komisyonuna bu konuda haber vermedik" ifadelerini kullandı.

Facebook'taki Rus Etkisi

Donald Trump'ın zaferle ayrıldığı 2016 yılındaki başkanlık seçimlerindaki 'Rus' etkisi üzerine de açıklamalarda bulunan Zuckerberg, "2016'da Rusların operasyonlarını tanımlamakta yavaştık. Seçimlere müdahale etmeye çalışacak ve yanlış bilgi yaymaya çalışacak sahte hesapları daha iyi tespit edecek araçlar geliştirdik" dedi.

6 farklı Rus kaynağından propaganda amaçlı yayılan haberler, Facebook'ta 340 milyondan fazla kez paylaşılmıştı. Son olarak Rusya merkezli İnternet Araştırma Ajansı'nın (IRA) 270'den fazla hesabını silen şirket, Rus ajansının defalarca aldatıcı davrandığını ve ABD, Avrupa ve Rusya'daki insanları manipüle etmeye çalıştığını söylemişti.

YORUMLAR