Facebook Çevirilerinin Tamamına Yakını Yapay Zeka ile Yapılıyor

Facebook Çevirilerinin Tamamına Yakını Yapay Zeka ile Yapılıyor

Facebook, uzun süredir mesajları ve yorumları başka dillere çevirme şeklini değiştirmek için uğraşıyordu. Şirket bugün yaptığı açıklama ile artık çeviri işinin büyük bölümünün yapay zeka tarafından yapılacağını duyurdu.

Sosyal medya devi daha önce cümleleri, sözcük gruplarına ya da kelimelere bölerek çevirmeye çalışıyordu. Böylesine bir çeviri de İngilizce ve Türkçe gibi farklı cümle kuruluşları kullanan dillerde, oldukça kötü çevirilere sebep oluyordu. Şimdi site, çevirilerini güçlendirmek için sinir ağlarını devreye aldı. Cümle bağlamlarının yanı sıra tam cümleleri de hesaba katmaya başlayan yeni sistem, doğruya oldukça yakın çeviriler sunmaya başladı. 

Facebook Code sayfası üzerinden yayınlanan, Juan Miguel, Pino Alexander Sidorov ve Necip Fazil Ayan tarafından yazılan yazıda, yeni sistemdeki farkı göstermek için yine Türkçe bir gönderi örnek seçildi. Sosyal medya ağının resmi internet sitesinde kullanılan ve hemen aşağıda görebileceğiniz bu örnekte, Facebook'ta çalışan bilgisayar mühendisi Necip Fazil Ayan'ın bir gönderisinden yararlanıldı. 

Önceki sistemde kelimeler birebir çevirildiği için İngilizceye anlamsız bir çeviri yapan Facebook, nöral ağlar kullandığı yeni yapay zeka destekli çeviri sistemiyle birlikte çok doğru bir çeviri yaptı. Nöral ağlar sayesinde bilinmeyen kelimelere dair de daha mantıklı çıkarımlar yapabilen Facebook, böylece Google ve Microsoft'un ardından çeviri sistemini nöral ağlarla destekleyen bir başka önemli teknoloji şirketi oldu.

Facebook'un nisan ayında duyurduğu Caffe2 isimli açık kaynak kodlu bu sistemin, bugünden itibaren kullanılmaya başlanmasıyla birlikte günde 4.5 milyar çeviri yapılmasının beklendiği de yine açıklamanın dikkat çeken ayrıntılarından bir tanesi oldu.

Facebook Videolara Sanatsal Efekt Veren Özelliği Caffe2Go’yu Servis Etti

Facebook, Yavaş Yüklenen Web Sitelerini Daha Az Gösterecek

Facebook'tan Video Sohbet Cihazı Geliyor

YORUMLAR