Facebook Çevrimiçi Terörün Kökünü Kazımaya Kararlı

Facebook Çevrimiçi Terörün Kökünü Kazımaya Kararlı

Facebook’un teröre karşı açtığı savaş, her geçen gün alevleniyor. Sosyal medya devi, düşmanını yapay zeka kuşanarak yok etmeyi planlıyor.

IŞİD ve El Kaide gibi, Facebook üzerinde etkin paylaşımları olan terör gruplarını bitireceklerini açıklayan Facebook Terörle Mücadele Politikası Yöneticisi Brian Fishman, "Durumumuz basit: Terörizm için Facebook'ta yer yok." şeklinde konuştu.

Facebook’un asıl hedefinin, bu tür paylaşımların diğer kullanıcılar görmeden ortadan kaldırmak. Yüz tanıma algoritmasıyla, bilinen baz kişilerin yer aldığı paylaşımları silecek yapay zeka, yazılı paylaşımlar için de dil algılama algoritması kullanıyor.

Yapay zekanın, terörist kümeler’ olarak adlandırılan, sayfaları, grupları, yayınları veya profilleri ortadan kaldırmak için çalıştığını açıklayan Fishman, “Algoritmalar, bir hesabın terörizm sebebiyle devre dışı bırakılmış arkadaşı olup olmadığına, aynı öz nitelikleri engelli bir hesapla paylaşıp paylaşmamasına göre çalışır.” dedi.

Facebook’un bu teknolojileri, Instagram ve Whatsapp üzerinde uygulayacağına da değinen Fishman, "Terörist aktörlerin sistemlerimizi atlatmaya çalıştıkları yeni yolları sürekli tespit ediyoruz ve taktiklerimizi buna göre güncelleyeceğiz." açıklamasında bulundu.

Son olarak şirketin, terörle mücadele politikası kapsamında, geçtiğimiz Aralık ayında Twitter, Microsoft ve Google'a ait YouTube da dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketiyle ortaklık kurduğuna değinen Facebook Terörle Mücadele Politikası Yöneticisi,  "Çevrimiçi topluluklar için asıl olanın, gerçek dünyadan hiçbir farkı yok: Erken sinyallerin geç olmadan önce tespit edilmesinde daha iyi olmak." dedi.

YORUMLAR