Facebook Drone’u Test Esnasında Yere Çakıldı

Facebook Drone’u Test Esnasında Yere Çakıldı

Sosyal medya devi Facebook’un internet bağlantısı sağlayabilecek otonom drone’ları bir süredir test uçuşlarına devam ediyordu. Ancak son test esnasında drone’lardan biri iniş yaparken hızla yere çakıldı.

Facebook bir süredir havadan internet bağlantısı sağlamak adına çalışmalar yürütüyor. Böylece Facebook öncü bir sosyal medya platformu olmanın yanı sıra tüm dünyaya internet bağlantısı pazarlayan bir iletişim devi haline gelmek de istiyor. Bu amaç doğrultusunda havadan internet bağlantısı sağlayan dev drone’lar geliştirip bunların test uçuşlarına başlamıştı. Bu değerli drone’lar otonom olarak uçuşlarını gerçekleştiriyor. Güneş enerjisi ile çalışan ve haftalarca havada kalarak şehirlere kablosuz internet bağlantısı sağlaması beklenen drone’lar şimdilik sadece günde 1-2 saat havada kalabiliyorlar.

Ancak son yapılan testler esnasında 20 metre boyunda bir drone iniş esnasında hızla yere çakıldı. Bu ciddiye alınması gereken bir kaza, çünkü Facebook drone’larının yapay zeka sayesinde rüzgarı, hızını ve coğrafi koşulları hesap ederek kalkışı, uçuşu ve inişi gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak son testte beklenmedik bir şekilde drone’un hızla yere çakılması çalışmaların biraz daha zaman alacağını gösterdi.

Bu kazadan hemen sonra yapılan açıklamaya göre, Facebook yetkilileri yapay zekanın nerede kusurlu olduğunu tespit ederek gerekli önlemleri almaya çalışacak ve çalışmalarına kaldıkları yerden devam edecekler. 

Facebook Drone'u Aquila, Lazerle Havadan 10Gbps İnternet Yayınlamaya Hazır

Facebook, 360 Derece Canlı Yayın Servisini Duyurdu

YORUMLAR