Facebook, Google'a Rakip Bir Arama Motoru Hazırlıklarına Başladı

Facebook, Google'a Rakip Bir Arama Motoru Hazırlıklarına Başladı

Facebook kullanıcılarının sayfadan ayrılmasını istemiyor. Bunun için arama yapacakları zaman, Google’a gitmelerini engellemek üzere bir arama motorunu sosyal ağına dahil etmeyi planlıyor.

Facebook arama motoru çalışmalarına başladı. Amacı kullanıcıların Facebook sayfalarından gitmelerini, Google’a geçerek orada kaybolmalarını engellemek. Facebook, bir ileti ya da bir makale paylaşmak için kullanıcıların bundan böyle Facebook’a dahil edilecek arama motorunu kullanmalarını tavsiye edecek. Bu yöntemle mobil kullanıcılarda zaman kazanmış, tarayıcıdan tarayıcıya geçiş yapmamış olacaklar.

Facebook’un bir diğer hedefi de telifli içeriklerin kopyalanarak Facebook üzerinden paylaşılmasını engelleyebilmek. Google’dan bulunan resim, makale, video ve benzeri içerikleri, kendi arama motorunda telif haklarını gözeterek filtreleyecek ve böylece telif problemini de ortadan kaldıracak.

Facebook 1 milyarı aşkın gönderiyi işleyecek, nelerin paylaşıldığını sınıflandıracak ve gündeme göre bu algoritmayı çalıştırarak kullanıcıların aramalarına yanıt verecek. Çok yakında Haber kaynağına ekleyeceği günlük haber sitelerini de arama sonuçlarına dahil etmeyi düşünen Facebook, gündemde olan her konuyla ilgili yapılan aramalara da hızlı cevap verebiliyor olacak.

Elbette bu durumun bir de reklam kısmı var. Facebook aramalarda yer alabilmesi için reklam verenlerle şimdiden görüşmeye başladı. Sosyal medya devinin Google Ads gibi bir sistemi kullanabileceği konuşuluyor.

Facebook Sanal Gerçeklik Ürünleri Pazarında Kullanıcıları Zora Sokacak

Facebook, Instagram'ı Arkadaşlık Önerileri Ağına Dahil Etti, Sıra WhatsApp'ta

Facebook Bu Ay İçerik Barındırma Hizmetini Başlatabilir

YORUMLAR