Facebook Hikayeleri’nde Reklam Dönemi Başlıyor

Facebook Hikayeler Reklam 1

İlk olarak Snapchat’te gördüğümüz Hikayeler özelliği, Instagram ve WhatsApp’ın yanısıra Facebook’ta da giderek daha önemli bir hale gelmeye başladı. Facebook bundan böyle Hikayeler bölümünde reklamlar yayınlamayı planlıyor. Hikayeler bölümünde reklamların gösterilmesiyle ilgili ilk denemeler ABD, Meksika ve Brezilya’da başlatılmış durumda.

Facebook Hikayeler özelliği henüz Instagram’da olduğu kadar yaygın kullanılmasa da Facebook bu özelliği önemsiyor ve geliştirmeye devam ediyor. Hikayeler bölümünde yapılan güncellemeye göre, ilk olarak ABD, Brezilya ve Meksika’daki Facebook kullanıcıları arkadaşlarının ve takip ettikleri sayfaların hikayelerinin arasında reklamlar görecekler. Kullanıcılar, isterlerse 5 - 15 saniye süren bu reklamları izlemeden geçebilecekler.

Facebook Hikayeler Reklam 2

Hikayeler içerisinde gösterilecek olan reklamlarda ilk etapta herhangi bir bağlantı yer almayacak. Ancak Facebook’un ilerleyen dönemlerde reklamlar içerisine bağlantı özelliğini de getirebileceği söyleniyor. Markalar, Hikayeler içerisindeki reklamlar sayesinde kendilerini ve ürünlerini tanıtmak adına yeni bir alana daha sahip oldular. Ayrıca markalara, hikaye bölümünde gösterdikleri reklamların etkisini görebilmeleri için daha fazla istatistik de sunulacak.

Facebook’un, reklamları Hikayeler içerisine taşımasının sebebinin reklamlardan daha fazla gelir elde etmek olduğu söyleniyor. Çünkü Facebook’un Hikayeler bölümü, diğer alışılagelmiş bölümlere oranla daha çok ilgi görüyor.

Facebook Hikayeler’in günlük aktif kullanıcı sayısının 150 milyonu bulduğu açıklandı. Instagram‘ın Hikayeler bölümü ise 300 milyon kullanıcıya ulaşırken, WhatsApp’ın Hikayeler bölümü de 450 milyon kullanıcıya ulaşıyor.