Facebook Kullanıcı Takip Suçunu Arızaya Bağladı

Facebook Kullanıcı Takip Suçunu Arızaya Bağladı

Facebook 2015 yılını ‘kullanan kullanmayan herkesi takip ediyor’ suçlamalarıyla uğraşmakla geçiriyor. En son Facebook üyesi olmayanları bile takip ettiği iddialarına karşı sonunda bir yaptı. Suçu bir ‘bug’a bağladı.

Hesabımız Olmasa Bile Facebook Tarafından Takip Ediliyoruz haberimizi hatırlarsınız. Belçika Gizlilik Komisyonu (PBC), Facebook’da oturumunu kapatanların, hatta siteye hiç üye olmayanların bile takip edildiğini açıklamış ve konuyla ilgili sert önlemler almak durumuna geçebileceğini ima etmişti.

Komisyonun iddiası Facebook’un ‘takipçi çerezleriyle‘ tüm internet kullanıcılarını yedi gün, 24 saat izlediği ve ‘Beğen’ tuşlarını kullanan sitelerden internet kullanıcılarını takip ettiği üzerineydi.

Suçlamaları önce reddeden Facebook bugün bu durumu bir yazılım hatasına bağladı ve ‘Beğen’ tuşlarındaki bir kodun kullanıcıları takip edebildiğini öne sürdü.

Belçika Gizlilik Komisyonu’nun sunduğu raporlar üzerine derinlemesine bir araştıramaya girdiklerini açıklayan Facebook yetkilileri, sitelere yerleştirilen ‘Facebook’a yorum gönder’ ya da ‘Beğen’ butonlarının kullanıcılara bazı çerezler yüklediğini ve bunların kullanıcıları takip etmeye devam ettiğini savundular. Bu tip eklentilerin Facebook tarafından hazırlanmadığını ve üçüncü parti web uygulamalarını hatırlatan Facebook yetkilileri, sosyal medya ağının kullanıcılardan başkasını takip etmesinin mümkün olmadığını, sitenin işleyiş hukukunda ve ilkelerinde bunun asla yer almadığını savundular.

Öte yandan Facebook’un kullanıcılarını takip edip bilgilerini hükümetle paylaştığına dair davalar da Avrupa Birliği'nde devam ediyor. 

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Facebook Yeni Gizlilik İlkesi ile Herkesin İşine Burnunu Daha Çok Sokacak

YORUMLAR