Facebook, Lise Öğrencilerine Özel Sosyal Ağ Platformu Lifestage'i Yayınladı

Facebook, Lise Öğrencilerine Özel Sosyal Ağ Platformu Lifestage'i Yayınladı

Sosyal medya devi Facebook, lise öğrenci kitlesini kendi ekosistemine dahil etmek adına yeni uygulaması Lifestage'i yayınladı. Dünyanın en genç ürün müdürlerinden Michael Sayman'ın başında olduğu girişim şimdilik Amerika Birleşik Devletleri'nde test edilmeye başladı. Kullanıcıların kendi biyografilerini oluşturabildikleri ve daha çok selfie-video ağırlıklı yayınların yapılabildiği Lifestage'de lise öğrencilerinin birbiriyle olan etkileşimlerinin artması bekleniyor.

Facebook'un son zamanlarda yaptığı girişimlerin sayısı bir hayli arttı. Bu konuyu açmak istemezdim ama Snapchat'in çekirdek özelliklerini Instagram'a entegre eden sosyal ağ, şimdi de o platformun ağırlıklı kitlesini (lise öğrencilerini) kendi ekosistemine dahil etmeyi planlıyormuş gibi gözüküyor. Lise öğrencileri Lifestage uygulamasında, kendi biyografilerini oluşturabiliyor, video ve fotoğraf çekip paylaşabiliyor, beğenilerini ve beğenmediklerini dile getirerek sınıfa arkadaşlarıyla veya lisedeki diğer öğrencilerle etkileşime geçebiliyorlar. 

Lifestage Nasıl Ortaya Çıktı?

Lifestage uygulamasının ortaya çıkmasında Facebook'un çok büyük bir payı bulunuyor. Bu bağlamda uygulamayı incelemeye Lifestage'in ortaya çıkış sürecini anlatarak başlamak istiyorum. Zira Lifestage'in neden 21 yaşın altındaki kullanıcılara hitap ettiğini anlamamız açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Henüz 13 yaşındayken program geliştirmeye başlayan Michael Sayman, ilk ürününü Club Penguin oyunu için bir rehber uygulaması olarak çıkarır. App Store üzerinde oldukça tutan bu uygulama şimdilerde ücretsiz olsa da zamanında 1 dolara satıldığından genç üreticisine binlerce dolar kazandırır. Daha sonra  4 Snaps, PokeGear, The Impossible, Super Stickman Jump, Doodle Town, Bubble Bounce ve GuideZilla uygulamalarını çıkaran Sayman, Facebook'un düzenlemiş olduğu F8 geliştirici konferansına davet ediliyor. Burada Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile konuşma şansı yakalayan genç programcı kendine Facebook'ta iş buluyor ve sosyal medya devinin en genç ürün müdürü olma şansını yakalıyor. Devam eden süreçte ise ortaya Lifestage uygulaması çıkıyor. 

Lifestage Nasıl İndirilir?

Uygulamanın şimdilik ABD üzerinde açık olduğunu söyleyelim. Buna rağmen uygulamaya erkenden erişmek isterseniz ücretsiz indirebilirsiniz ama bunun için ABD'den açılmış bir App Store hesabına ihtiyacınız olacak. Kredi kartsız App Store üzerinde hesap açma blogumuzdan da nasıl üyelik açabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca Lifestage'in tüm dünyaya kısa zamanda yayılacağını da belirtmeden geçmeyelim. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

Facebook Kendi Oyun Platformunu Geliştiriyor

Facebook Haber Kaynağı Daha Bilgilendirici Olacak


YORUMLAR