Facebook, Mülteciler Hakkında Paylaşılan Saldırgan İçeriklere Karşı Savaş Başlattı!

Facebook, Mülteciler Hakkında Paylaşılan Saldırgan İçeriklere Karşı Savaş Başlattı!

Dünya çapında savaşlardan ve zulümlerden kaçan milyonlarca mülteci bulunuyor ve bu insanlar gerçekten çok zor durumdalar. Onların durumunu anlamaya çalışmak yerine bazı gruplar Facebook üzerinden ırkçı saldırılarına ve hakaret söylemlerine devam ediyor.

Sosyal medya siteleri kullanılarak mülteciler hakkında binlerce durum paylaşılıyor. Bunların bir kısmı mültecileri desteklerken bir kısmı da hakaret üzerine oluyor. İnternet üzerinden insanlara hakaret etmek, şiddet içerikli resimler paylaşmak ve rencide edici söylemlerde bulunmak hukuki olarak bir suç. Bu suçun farkında olan Almanya Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sosyal medya sitelerine büyük bir sitemde bulunmuştu. Facebook'un dahil olduğu birçok site için hakaret içerikli paylaşımları engellemediklerini söyleyen yetkililer bu konuya bir an önce çözüm bulunmasını gerektiğini dile getirdi.

Mültecilerin sığınmak için gittiği diğer ülkelerde daha rahat yaşamaları için Almanya'nın başlattığı bu savunma olayı kısa süre sonra Facebook tarafından kabul edildi. Facebook artık özel bir ekip ile mültecilere karşı paylaşılan hakaretleri takibe alacak. Şikayet edilen içerikler artık daha fazla dikkate alınacak ve asla hakaret içerikli paylaşımlara izin verilmeyecek. Hatta sırf bu hakaret içerikli paylaşımlar yüzünden bazı ülkelerde sosyal medya siteleri engellenmiş durumda. Almanya siteleri engellemedi ve Facebook ile birlikte hareket ederek bu içeriklere karşı savaş açtı. Bakalım milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya siteleri hakaret içeren paylaşımları önlemekte ne kadar etkili olacak.

Facebook'un mobil uygulamalarını indirmek ister misiniz?

Facebook, Profil Resimlerinin İstediğiniz Zaman Otomatik Değişmesini Destekleyecek

Facebook ve Google işbirliğiyle Facebook Bildirimleri Chrome Üzerinden Takip Edilecek 

YORUMLAR