Facebook, Oculus'a Yatırdığı 2 Milyar Doların Meyvelerini Toplamaya Başladı

Facebook, Oculus'a Yatırdığı 2 Milyar Doların Meyvelerini Toplamaya Başladı

E3 2015 Konferansları sırasında Oculus sanal gerçeklik seti Rift için tüm geliştirdiği teknolojiyi gözler önüne serdi. Bu aynı zamanda Facebook’un da zaferi olarak algılanmalı.

Facebook daha geliştirilme aşamasında Oculus Rift projesini geliştirici şirketle beraber 2 milyar dolara satın almıştı. O zamandan bu güne kadar sabırlı davranan Facebook, sınırsız para kaynağıyla bu projeye sessizce destek olmaya devam etti. Bugün görüyoruz ki Oculus Rift projesi geçmişte olduğu yerden bambaşka bir zemine geçmiş ve son derece gelişmiş bir sanal gerçeklik ortamı sunmaya artık hazır.

Oculus Rift’in bu gelişimi Facebook Haber Kaynağı sayfalarının artık 360 derecelik videoları sanal gerçeklik alt yapısıyla destekleyeceğinin de habercisi. Bu gelişmeyi Facebook Haber Kaynağına 360 Derece Video Özelliği Geliyor yazımızda paylaştık. Ancak dikkat ederseniz bu haber, YouTube Üzerinden 360 Derece Şenliği Başladı haberinden neredeyse bir hafta kadar sonra yayınlanmıştı. Facebook‘un yaptığı bu değişiklik herkesin bir Oculus Rift almasına sebep olacak mı, onu zaman gösterecek, ama E3 2015 Konferansında Oculus’un sunduğu yenilikler Rift sanal gerçeklik setinin kısa zamanda hızla yayılabileceğinin de bir göstergesi.

Sanal gerçeklik sadece oyunlarla sınırlı da kalmayacak gibi görünüyor. Facebook’un Oculus yatırımı, bizim sanal gerçek sosyal medya mertebesine yükselmemizi sağlamaya hazırlanıyor. Facebook’tan Sanal Gerçeklik Uygulamaları Yolda haberimizi hatırlarsınız. Bu haber Facebook’un Oculus’u satın alırken ne kadar çok yönlü düşündüğünü de kanıtlıyor.

Oculus, Gerçek Dünyamızı Ele Geçirmeye Hazırlanıyor, Hazır mısınız?

Facebook Sanal Gerçeklik Ürünleri Pazarında Kullanıcıları Zora Sokacak

Facebook'da Sanal Gerçeklik İçeriğini Kullanıcılar Nasıl Üretecekler?

YORUMLAR