Facebook Oyunu Avataria Hakkında Soruşturma Açıldı

Facebook Oyunu Avataria Hakkında Soruşturma Açıldı

Facebook'ta oynanan "Avataria" adlı oyun hakkında soruşturma başlatıldı. Oyunun TİB tarafından resen erişime engellenmesi hususunda gerekli işlemler başlatıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca içerisinde uygunsuz konuşmalar yapıldığı gerekçesiyle Facebook'ta oynanan "Avataria" adlı oyun hakkında soruşturma başlatıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, yazılı açıklamasında, ulusal medya organlarında yer alan haberler üzerine Avataria hakkında soruşturmanın başlatıldığını söyledi. Oyun içerisinde yapılan açık kaynak araştırması neticesinde şahısların birbirleriyle özel konuşma yapabildiği gibi tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir konuşmaların gerçekleştirildiği, bazı konuşmaların uygunsuz şekilde olduğu ve çocuk kullanıcıların bu konuşma içeriklerine rahatlıkla ulaşabileceğinin ortaya çıkması soruşturmaya zemen hazırlayan nedenler olarak gösterildi. Savcılık çocuk kullanıcıların mağdur olmaması, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaması, müstehcen konuşmalarla genel ahlak ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için ivedi karar çıkarılacağını da belirtti. Yapılacak soruşturma sonrası Avataria isimli oyunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından resen erişime kapatılması gündeme gelebilir.

Genellikle çocuklar tarafından oynanan oyun cinsel içerikli bölümleri sebebiyle sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. 

Facebook Oyunu Avataria, Çocuklar İçin Büyük Tehlike Oluşturuyor

YORUMLAR