Facebook, Türkiye'de Bağlantı Hızına ve Cinsiyete Göre Reklam Gösterecek

Facebook, Türkiye'de Bağlantı Hızına ve Cinsiyete Göre Reklam Gösterecek

Facebook yeni bir reklam altyapısı hazırladı. Bu altyapı ülkelerin internet hızları ve kullanıcıların cinsiyetlerine göre ayrı reklamlar gösterebilecek. Türkiye ve Hindistan’da bu sisteme geçilmek üzere.

Facebook, internet altyapısının gücüne ve kullanıcı cinsiyetinin yoğunluğuna göre reklam yayınlama sistemine ilk olarak Endonezya’da başladı. Bir prezervatif reklamı ile başlatılan bu reklam gösterme altyapısı, ülkede kadın ve erkeklere mobil ya da ADSL bağlantısıyla farklı başlık ve içeriklerle gösterildi. Kadınlar ve erkekler aynı reklamı farklı içeriklerle izlediler. Öte yandan, düşük hızlı bağlantılar için sade, yüksek hızlı bağlantılar için daha detaylı içerik videoları kullanıldı. Bu sistem şimdi tüm Asya ve Afrika ülkelerinde geçerli olacak. Hindistan, Kenya ve Türkiye’de bu listede yer alıyor.

Böylelikle Facebook önceden ABD’de başlattığı cinsiyet ayarlarını yeniden düzenleme planının da meyvelerini küresel olarak topluyor olacak. (Facebook, Cinsiyet Ayarlarını Kişiselleştirilebilir Yaptı)

Önümüzdeki 3 ay içerisinde Facebook, Türkiye başta olmak üzere düzensiz internet bağlantıları ve eski telefonlara yönelik düşük aktarım hızı gerektiren reklamlar yayınlamaya başlayacak. Böylece Facebook’a bağlı olan kullanıcılar reklamlar yüzünden bir ağırlık yaşamayacaklar. Bu algoritma Facebook’un her tip mobil cihazda reklam gösterebilmesine de olanak tanıyacak.

Aşağıda farklı telefonlarda, farklı çözünürlük ve alt yapıda yayınlanabilen reklam örneğini görebilirsiniz.

 

Facebook'un bu tip cinsyete göre reklam gösterme algoritmasının Müslüman ülkelere yönelik bir çalışma olduğunu belirtmekte de fayda var. Öte yandan düşük internet hızı ve eski model mobil cihazlara yönelik girişimini de sadece 3'üncü dünya ülkeleri için uyguluyor. 

Facebook'tan Çok Kurnaz Bir Satın Alma Daha

Facebook Kullanıcı Veritabanını Reklam Şirketlerine Açıyor

YORUMLAR