Facebook Tuzaklı Linkleri Sona Erdirmekte Kararlı

Facebook Tuzaklı Linkleri Sona Erdirmekte Kararlı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitesi Facebook, kullanıcılarından sürekli şikayet aldığı tuzaklı linkler barındıran paylaşımları kesin olarak bitirmeyi amaçlıyor.

Bildiğiniz gibi Facebook'ta takip ettiğimiz tüm sayfaların paylaşımları haber akışına düşüyor. Haber akışını gezerken ilgimize göre sayfaların paylaştığı linklere tıklıyor ve Facebook dışında başka siteleri de ziyaret edebiliyoruz. Oldukça büyük bir güvenlik açığı oluşturan bu durum Facebook'un artık sabrını taşırdı.

Nedir bu tuzaklı linkler?

Tuzaklı linkler, çeşitli Facebook sayfalarının amaçları doğrultusunda kullanıcı çekmek için kullandığı yöntemlerin genel ismidir. Çoğu haber sitesi ve ajans bu yöntemi kullanarak hiç aslı olmayan içerikleri tanımadıkları kullanıcılara binlerce kez ziyaret ettirebiliyorlar. Mesela Facebook'ta gezerken oldukça güzel bir gif görüyorsunuz ve tıkladığınızda başka siteye yönlendiriliyorsunuz. Bunun dışında çoğu haber sitesinin yaptığı "ünlü oyuncuya ne oldu?, çok şaşıracaksınız!” gibi açıklamalar hepimizin ilgisini çekiyor elbette. İşte bu manşetlerin altında bulunan kısaltılmış linklere tıkladığınızda başınıza her şey gelebilir.

Güvenlik riski var!

Facebook'ta paylaşılan tuzaklı linklerde karşı tarafın kar amacının dışında oldukça büyük güvenlik riski de mevcut. Kullanıcılar kısaltılmış linklerin nereye gittiğini bilmedikleri için bilgisayarlarına rahatlıkla virüs bulaştırabilirler.

Facebook bu konuda ne yapacak?

Facebook, tuzaklı linkler konusunda oldukça profesyonel bir algoritma geliştiriyor. Bu algoritma sayesinde milyonlarca paylaşım analiz edilerek, ısrarla tuzaklı link paylaşan hesaplar tespit edilecek. Hesaplar tespit edildikten sonra sayfalara ceza verilmesi gündemde. Yani öncelikli olarak Facebook caydırıcı olmaya çalışacak. Eğer uyarılan sayfa hala tuzaklı linkler paylaşırsa uzun vadede engellenebilir bile.

Bu konuda siz ne yapmalısınız?

Facebook bu sorunu düzeltecek diyerek asla kendi sorumluluğunuzdan kurtulamazsınız. Facebook'ta gezinirken biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Saçma manşetlere ve nereye gittiğini bilmediğiniz linklere asla tıklamayın. Bilgisayarınızı da antivirüssüz bırakmayın!

Facebook'ta Beğendiğiniz Sayfaların Tasarımı Değişti

Facebook Yeni Kurduğu Dev Donanım Laboratuvarının Kapılarını Açtı

YORUMLAR