Facebook ve Qualcomm’dan Şehirlere Süper Hızlı Wi-Fi

Facebook Qualcomm Terragraph

Facebook ve Qualcomm, bir süper hızlı Wi-Fi projesi için bir araya geliyor. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre iki şirket, kentsel alanlara süper hızlı Wi-Fi getirmek için ortaklaşa bir çalışma yürütüyor.

Qualcomm, Facebook’un Terragraph teknolojisini gelecek yeni yonga setlerine entegre edeceğini söyledi. Terragraph teknolojisi, yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanarak nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki ağları hızlandırıyor. Terragraph milimetrik dalga boylarından oluşan 60 GHz’lik bir kablosuz sistem. Bu sistem, fiber kabloların döşenmesinin imkansız ya da çok pahalı olduğu bölgelerde alternatif bir seçenek sunduğu için oldukça önemli.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Facebook Bağlantı Bölümü Başkan Yardımcısı Yael Maguire, “Bizim amacımız Terragraph teknolojisiyle birlikte, kentsel alanlarda yaşayan insanlara yüksek kaliteli bağlantılar sağlamak. Bu sistem, yeni fırsatların yaratılmasına ve toplulukların güçlendirilmesine yardımcı olacak.” dedi.

Facebook da bu proje sayesinde, sinyallerin kentsel engelleri daha rahat aşacağını, daha fazla kullanıcıya hizmet verileceğini ve altyapı masraflarının azaltılacağını söyledi. Facebook ve Qualcomm, projenin ilk denemelerine 2019 yılının ortalarında başlamayı planlıyor.