Facebook ve Twitter İçin Kullanıcılardan Ekstra 4,5G Ücreti Alınacak mı?

Facebook ve Twitter İçin Kullanıcılardan Ekstra 4,5G Ücreti Alınacak mı?

Bugün gündeme Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan 4,5G ücreti alınıp alınmayacağına dair bir iddia düştü. Hürriyet gazetesine manşet olan bu haber ilginç bir olasılığa dikkat çekiyor.

Habertürk ve Hürriyet Gazetesi web sitelerinde yayınlanan habere göre, 1 Nisan’da uygulamaya girecek 4.5G ile daha hızlı internet hizmeti vermeye başlayacak operatörlerin, veri trafiğinde önemli bir kota payı olan Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketlerinden 4,5G altyapısının kullanılması karşılığında bedel talep edip etmeyeceği tartışılıyor.

Bu iddia Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) bir üst düzey bir yönetici, tarafından da dile getirilmiş. Haber, yöneticinin bir konuşmasında bu durumun dünyada çok tartışıldığından ve Almanya’nın bazı servisleri ücretli hale getirdiğinden bahsetmesiyle gündeme oturmuş gibi görünüyor.  Gazetelerde yayınlanan habere göre, yetkili Türkiye’de bu yönde bir hazırlığın olup olmadığı sorusunu, “Kurumun bu konuda bir çalışması yok” sözleriyle yanıtlamış.

Diğer yandan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, bu konunun bir süredir tartışıldığından bahsediyor. Haberde Özeren konuyla ilgili olarak “Burada iki unsur var. Ağ tarafsızlığı diye herkesin interneti kullanmakta özgür olduğuna dair bir bakış var. Bir de Altyapı sahibi şirketler bedel almalı’ diye konuşuluyor. Facebook ya da Twitter gibi servisler de ‘Biz olduğumuz için daha fazla trafik oluşuyor ve operatörler para kazanıyor’ diyor. Operatörler ise  ‘Biz yatırım yaptığımız için siz daha çok kullanılıyorsunuz’ görüşündeler. Bu kapsamda, her iki taraf da birbirinin verdiği hizmetlere dönük hizmet vermeye başladı” diye konuşmuş.

Yani duruma bakılacak olursa ortada bir tartışma var ancak bunun faturalara yansıyıp yansımayacağı henüz çok net değil.,

4.5G İlk Aylarda Beklendiği Kadar Hızlı Olamayacak

Telefonunuz ve SIM Kartınız 4.5G Uyumlu mu? Öğrenin!

 

YORUMLAR