Facebook’a 500 Milyon Dolarlık Şok Oculus Cezası

Facebook’a 500 Milyon Dolarlık Şok Oculus Cezası

Oculus teknolojisinin çalıntı olduğu iddiasıyla Mark Zuckerberg’in makhemeye çağrıldığı haberini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Mahkeme sonuçlandı ve Facebook’a yarım milyar dolarlık ceza kesildi. Sosyal ağ devi, temyize gidecek.

Oculus’un kendilerinden çalıntı olduğunu iddia eden Zenimax Media isimli kuruluş, Facebook’tan 6 milyar dolarlık tazminat talep etmişti. Mahkemede “Ben Zenimax isimli bir oluşumu ilk defa duyuyorum.diyen Zuckerberg, "Oculus'un söz konusu edilen VR teknolojisi tamamen kendisine aittir"  ifadesini kullanmıştı.  İki tarafın da istediği gibi sonuçlanmayan mahkeme, Oculus’un çalıntı olmadığına fakat John Carmack’ın anlaşma gizliliğini ihmal ettiği kararına vardı.

Toplamda 500 milyonu bulan tazminatın, 200 milyonu Oculus’un kurucularından Palmer Luckey’in ihlal ettiği gizlilik anlaşması için ödenecek. ZeniMax’a yapılan telif hakkı ihlali ve yanlış yönlendirmenin bedeli 100 milyon dolar. Faturanın kalan kısmı, Oculus’un eski CEO’su Breandan Iribe ve yine Palmer Luckey’e yanlış yönlendirmeden toplamda 200 milyon dolar olarak kesildi.

Geleceğin sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinde olduğunu düşünen Facebook, uzun bir süre daha bu yatırımından kar edemeyecek gibi görünüyor. Dünyanın en değerli dokuzuncu markasının sahibi Zuckerberg’in, bu gelişmelerle ilgili ne gibi önlemler alacağı ise merak konusu.

Zuckerberg, Oculus Teknolojisinin Çalıntı Olduğu İddiası ile Mahkemede

YORUMLAR