Facebook'ta Durum Çok Ciddi Paylaşımını Yapmanıza Hiç Gerek Yok!

Facebook'ta Durum Çok Ciddi Paylaşımını Yapmanıza Hiç Gerek Yok!

Dünyanın en popüler sosyal medya sitesinde son dönemde büyük bir spam çılgınlığına kapılmış durumdayız. Doktoru, öğretmeni ve öğrencisi dahil olmak üzere herkesin anlamsız şekilde yaymaya devam ettiği bu spam kirliğine artık dur dememiz gerekiyor.

Henüz nereden çıktığı belli olmayan "durum çok ciddi..." ifadeleri ile başlayan ve zamanla herkesin paylaştığı bu bildiri hakkında öğrenmeniz gereken ipuçları var. İlk olarak nereden çıktığını bilmediğimiz bu paylaşımın diğer sosyal medya sitelerine de bulaşma ihtimalini düşünemiyoruz bile.

 "Durum çok ciddi" bildirisi nedir?

Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın

Bahsettiğimiz metin yukarıda yer alıyor. Yalnız ilk önce üye olurken ne yaptığınıza bir bakalım. Facebook'a kayıt olurken kabul ettiğiniz kullanım koşulları arasında, yaptığınız paylaşımlardan sizin sorumlu olduğunuz yazıyor. Yani siz herhangi bir olumsuz durumda bu bildiri sayesinde kurtulamıyorsunuz. Facebook resmi delil niteliğinde olan kullanım koşulları metni ile kendini rahatlıkla savunabilir. Paylaşılan metinde de zaten bir başkası tarafından kopyalanması dile getirilmiş. Bu aşamada Facebook'un gizlilik koşullarını kullanmanız gerekiyor. Hesabınıza tanımadıklarınızın ulaşması ve sizin paylaşımlarınızı başka yerlerde paylaşması, sizin hesabınızı iyi koruyamadığınız anlamına gelir.

Yukarıdaki açıklamanın çok sıkıcı olduğunun farkındayım. Ama konuyu olması gereken yoldan ele aldık. Gördüğünüz gibi paylaştığınız "durum çok ciddi..." metninin resmi bir geçerliliği yok. 

"Durum çok ciddi" iletisini paylaşmanın zararı olur mu?

"Durum çok ciddi..." ibaresi ile başlayan ve adeta resmi bir bildiri niteliğinde devam eden bu metni paylaşmanızın kirlilik dışında herhangi bir zararının olacağını düşünmüyoruz. Ama paylaşmanıza hiç gerek yok. Facebook'ta dalga dalga yayılan bu metne en azından paylaşmayarak siz dur deyin. Arkadaşlarınızı da uyararak paylaşmamasını söylerseniz en azından bu spamin biraz da olsa önüne geçebiliriz.

Facebook Messenger'a 3D Touch Desteği Geldi

Facebook Messenger'ın Android Sürümüne Instant Articles Desteği Geldi

YORUMLAR