Facebook'un Yeni Yapay Zekası Dil Engelini Yok Etmeyi Amaçlıyor

Facebook'un Yeni Yapay Zekası Dil Engelini Yok Etmeyi Amaçlıyor

Günümüzde yapay zekanın daha iyi hale getiremediği bir şey var mı? İnsanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza, müzik zevkimize uygun öneriler sunmasına, spor yaptığımızda bize performansımızı göstermesine ve yakında standart çözüm olacak pek çok yeniliğe yapay zeka sayesinde kavuştuk. Şimdi ise Facebook, platformu zenginleştirmek ve insanlar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırmak için dil engelini aşmayı planlıyor. 

Sosyal medya devi Facebook, karmaşık görevleri tamamlamak için paralel işlemeyi kullanan bir yapay zeka türü olan konvansiyonel sinir ağlarında (CNN) çarpıcı sonuçlar elde etti. Şirketin yapay zeka araştırma ekibi, geleneksel dil çevirisi yazılımlarından 9 kat daha iyi performans gösteren bir özellik üzerinde çalışıyor.

CNN tabanlı bu mimari, tıpkı insanların yaptığı gibi, kelimelerin diziliminde anlamı anlamaya yardımcı olmak için bağlamı kullanıyor. Facebook, yeni metodolojiyi oluştururken "dünyada bulunan 6500 dili" kapsayacak şekilde ölçeklendirmeyi umuyor.

Hızlı ve doğru dil çevirisi, dünyamızı artık daha da küçültecek ve bu şekilde dil engeli olmaksızın insanlarla iletişimimizi kolaylaştırabileceğiz. Bu yeni teknolojiyi kısa zamanda Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi birbirine bağlı uygulamalarda görebiliriz.

Facebook Nefret Söylemlerini Kontrol Etmek İçin 3.000 Kişiyi İşe Alacak

Facebook Messenger Oyunları Kullanıma Açılıyor

YORUMLAR