Ferrari, 2022'den İtibaren Sadece Hibrit Araç Üretecek

Ferrari, 2022'den İtibaren Sadece Hibrit Araç Üretecek

Doğadaki karbon ayak izini azaltmak isteyen lüks otomobil üreticisi Ferrari, 2022 yılından itibaren üreteceği tüm araçlarının, biri benzinli ve diğeri elektrikli olmak üzere iki hibrit motora sahip olacağını açıkladı. 

Hem benzinli hem de elektrikli motor arasındaki etkileşimi tamamen otomatik olarak kontrol eden hibrit sistemi, otomotiv endüstrisindeki teknolojik devrimin en önemli ayaklarından bir tanesi.

Geleneksel motorlu araçlara göre çok daha sessiz ve pürüzsüz çalışan bu sistem, doğaya salınan karbon oranını azaltması sebebiyle dev markalar tarafından sıkça tercih edilmeye başlandı. 

ferrari

İtalyan lüks otomobil üreticisi Ferrari, şirket politikasını radikal bir şekilde değiştirmeye karar verdi. 2022 yılında neredeyse tüm otomobillerinin benzin ve elektrik tüketimini bir araya getiren hibrit motorlara sahip olacağını söyleyen Ferrari CEO'su Sergio Marchionne, şirketin 2022 yılında az da olsa benzinli otomobil üretmeye devam edeceğini söyledi.

İtalyan şirketin bu önemli kararı almasının en önemli nedeni olarak, tüm dünyada emisyon ve yakıt tüketimi konusunda getirilen sınırlamaların olduğu düşünülüyor. Hibritin, otomobil endüstrisindeki teknolojik öncülüğünü üstlenen markalardan birisi olmak isteyen Ferrari, piyasadaki kartların yeniden dağıtılmasına yol açacak.

Yapılan araştırmalar, hibrit araçların kullanılmasıyla birlikte 77 milyon ton daha az karbondioksit emisyonu salımı gerçekleştiğini ve 29 milyon kilolitre yakıt tasarrufu sağlandığını ortaya koyuyor.

Daha önce Volvo da, 2019 yılından itibaren sadece hibrit ve elektrikli modeller üreteceğini duyurmuştu. Benzer şekilde Japon devi Toyota ve PSA çatısı altında faaliyet gösteren DS, 2025 yılına kadar bütün otomobil modellerinin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonunu üretmeyi hedefliyor.