FIFA 21 Çapraz Platform Desteği Sunacak Mı?

FIFA 21 çapraz platform desteği iptal edildi. Electronic Arts, diğer platformlardaki oyuncular ile oynayamayacağımıza resmiyet kazandırdı.

FIFA 21 çapraz platform desteği sunmayacak oyunların arasına katıldı. Electronic Arts tarafından yapılan açıklama ile diğer platformlardaki oyuncular ile oynamak mümkün olmayacak.

Çapraz platform desteği zaman geçtikçe popülaritesini arttırırken, geliştiriciler ve yayıncılar da halihazırda piyasada olan oyunlarına bunu sonradan getiriyor veya geliştirilme aşamasındayken göz önünde bulunduruyorlar. Ancak her şeye rağmen bu desteği sunmaya pek gönüllü olmayan yayıncılara da denk gelmiyor değiliz. Mesela Electronic Arts bunlardan bir tanesi.

FIFA 21 9 Ekim 2020 tarihinde PC (Origin ve Steam), PlayStation 4 ve Xbox One için, ileri bir tarihte de PlayStation 5 ve Xbox Series X için satışa sunulacak. Resmi duyuru esnasında yapılan açıklama ile kaydedilen ilerlemenin nesiller arası taşınabileceği belirtilmiş. Haliyle çapraz platform desteğinin de olacağı ümit ediliyordu ama Amerika menşeli yayıncı bizleri bir hayli üzen bir açıklamada bulundu.

FIFA 21 Çapraz Platform Desteği ile Gelmeyecek

Twitter üzerinden FUTWeeklyPod tarafından sorulan bir soruya cevap veren FIFA Direct Communication, FIFA 21 oyununu ne aynı konsol ailesi içinde ne de nesiller arasında çapraz platform desteğiyle oynayamayacağımızı söylüyor. Ancak FUT ilerlememizi PS4'ten PS5'e veya Xbox One'dan Xbox Series X'e taşımak mümkün olacakmış.

 

 

Haziran ayı içerisinde yapılan açıklamaya göre Electronic Arts, oyuncuların platform farkı olmaksızın FIFA 21 oyununda birbirlerine karşı oynamalarına olanak sağlamanın kendileri için uzun vadeli bir hedef olduğunu belirtmişti. Bu bağlamda da oyun için çapraz platform desteğini entegre etmenin yollarının araştırıldığını da öğrenmiştik. Görünen o ki araştırmalar olumlu bir şekilde sonuçlanmamış ve vazgeçme yolunu seçmişler.

Nesil geçişlerine denk gelen ve çevrimiçi veya kooperatif modlar sunan oyunlardan artık beklenen bir destek iken, böylesi bir haber elbette bizler için üzücü oldu. Ancak elden ne gelir? Önümüzdeki maçlara bakacağız.

Son olarak, FIFA 21 oyununu PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında satın alan kullanıcıların ücretsiz olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X versiyonlarına yükseltme yapabileceklerini bir kez daha hatırlatmadan geçmeyelim.

YORUMLAR