Fisker'ın Tesla'ya Rakip Elektrikli Otomobili CES 2018'de Tanıtılacak

Fisker'ın Tesla'ya Rakip Elektrikli Otomobili CES 2018'de Tanıtılacak

Danimarkalı iş adamı Henrik Fisker tarafından 2007 yılında kurulan Fisker Automotive firması, lüks segmentte yenilikçi otomobiller üretmeye devam ediyor. Firmanın şimdiki hedefi ise Tesla'nın Model S adlı otomobiline rakip olabilecek nitelikte elektrikli lüks bir otomobili piyasaya sürmek.

Fisker firmasının geliştirdiği elektrikli lüks sedan otomobil, EMotion olarak adlandırılmış. Henrik Fisker'ın yaptığı açıklamalara göre bu otomobil, Ocak 2018'de düzenlenecek olan CES tüketici elektroniği fuarında sergilenerek dünyaya tanıtılacak. Aracın resmi tanıtımı yapılmamış olsa da ön siparişleri bu yılın başında alınmaya başlandı bile. Fakat sipariş veren sürücüler Fisker EMotion araçlarını en erken 2019 civarında teslim alabilecekler.

EMotion'un bazı görüntüleri daha önceden yayınlanmıştı. Aracın başlangıç fiyatının 129.000$ olacağı da önceden açıklananlar arasındaydı. Bu aracın 400 mil yani 640km civarında bir menzile sahip olacağı da söyleniyor. Bu da elektrikli otomobil piyasasında oldukça iyi bir menzil değeri olarak görünüyor.

Ayrıca aracın bataryası boş haldeyken 9 dakika şarj edilmesi durumunda 125 mil yani 200km civarı bir menzil kazanması da etkileyici bir özellik. Tesla Model S'de bu hızlı şarj özelliği 250km civarında bir menzil kazandırıyordu fakat 30 dakika boyunca aracı şarj etmek gerekiyordu. Yani Fisker EMotion'ın hızlı şarj özelliği oldukça pratik ve hızlı bir sistem gibi görünüyor. Bunların haricinde Fisker firmasının ilerleyen zamanlarda Tesla'nın Model 3 adlı yeni otomobiline de rakip bir otomobil geliştirme planının olduğu da gelen bilgiler arasında.

Tesla Model 3 Anahtarsız Olarak Satılacak!

Tesla Model S'in Menzil Rekoru Yeniden Kırıldı

YORUMLAR