Florence Asteroidi Dünyaya Çok Yakın Geçecek!

Florence Asteroidi Dünyaya Çok Yakın Geçecek!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre 4,4 kilometre çapındaki Florence asteroidi, Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından ve gezegenimizin yörüngesine teğet olarak geçecek.

NASA'nın resmi internet sitesinden yayınlanan ve asteroidin yörüngesini temsil eden grafik imaj, aşağıda gibi gösterildi. Florence asterodinin boyutları itibarıyla, bugüne dek Dünya'ya gezegenine bu kadar yaklaşabilen en büyük asteroid olduğu da ifade ediliyor.

Florence asteroidi, ilk kez 1981'de Amerikalı astronom Schelte J. Bus tarafından Avustralya'da bulunan bir gözlem evinden keşfedildi. Asteroide, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (1820-1910) anısına "Florence" adı verildi. Modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilen Nightingale. Kırım Savaşı sırasında, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapması ve yardımsever karakteriyle, tarihte "bu mesleğin idealist" bireyi olarak yer almıştı.

Florence asterodinin Oğlak, Kova ve Yunus takımyıldızları boyunca yapacağı bu yakın geçişi, ağustos ve eylül ayları boyunca Dünya'dan küçük teleskoplarla bile gözlemlenebilecek. Asteroidin yakın geçişi, bilim adamlarına bu gök olayını yer radarlarıyla bile kaydetme olanağı verecek.

Dünya'yı Teğet Geçen Gök Taşı, 3 Gün Sonra Fark Edildi

NASA, 10 Bin Katrilyon Dolarlık Bir Asteroidin Peşine Düştü

NASA Başı Boş Asteroitlerden Nasıl Kurtulacağımızı Anlattı

YORUMLAR