Football Manager 2013'ten Ayrıntılı Detaylar

Football Manager 2013'ten Ayrıntılı Detaylar

Menajerlik oyunlarının devi Football Manager 2013 ile ilgili yeni özellikler paylaşıldı. Bu sene Türkçe gelecek olan oyunun dağıtımcısı Sega, önceki oyuna ek olarak 900'den fazla yeni özelliğin FM 13'te yer alacağını duyurdu.

Oyunun yapımcı firması Sports Interactive'in stüdyo direktörü Miles Jacobson oyunla ilgili yeni özelliklere değindi.

Bu özelliklerden ilki Classic mod (klasik mod), bazı oyuncuların oyunda çok fazla zaman geçirmek istemediklerine değinen Jacobson, FM 13'ün zengin ve detaylı oynanışına alternatif olarak çıkardıkları bu daha basit ve detaysız modun FM'nin asıl oyuncuları tarafından rağbet görmeyeceğini söyledi.

Oyuna eklenen diğer önemli özellikler.

  • Geliştirilmiş 3D maç motoru
  • Yeni Ekip Rolleri (Futbo direktörü rolü de dahil olmak üzere)
  • Gelişmiş Medya etkileşimi
  • Transferler için yeni vergi sistemi
  • Derinleştirilen antreman seçenekleri
  • Yenilenmiş kullanıcı arayüzü

Bunların dışında Challenge Mode (Mücadele Modu) gibi alternatif oyun modları da oyuna eklenmiş bulunmakta, bu modda oyuncular belli zaman aralıklarında verilen belli görevleri tamamlamaya çalışacak.

FM 2013 PC ve Mac için çıkış yapacak. Oyun için belli bir çıkış tarihi vermekten kaçınan Jacobson, yılbaşından önce oyunun çıkacağı söyledi.

Bu yeni detaylara maddlere halinde daha yakından bakacak olursak.

Geliştirilmiş 3D maç motoru:

Sports Interactive, FM13’te ki maç motorunu görsel anlamda güçlendirdi.  Stadyumlar, taraftarlar, futbolcu hareketleri ve hatta topun havadaki hareketlerine kadar sahada olup biten her şey seviye atlayarak daha gerçekçi bir hale getiriliyor. Yeni ve geliştirilmiş animasyonların dışında elden geçirilen kamera sistemi de sizi maçın atmosferine sokmayı başarıyor.

Maç motorunun sadece görselliği değil yapay zekası da geliştirilerek maçın havasını her yönden solumanız sağlanıyor.

Yeni personel rolleri:

FM13, personelinize ve ekibinize yeni roller ve görevler vermenizi sağlayacak . Yeni Futbol Direktörü görevine birini atayarak oyuncuların sözleşmeleriyle ilgili konuları direktörünüze devredip, iş gücünüzü hafifletebilirsiniz. Ayrıca uzman koçların sayısının arttırılmasıyla hangi koçtan, ne zaman tavsiye isteyeceğinize daha rahat karar verebilecek, koçluk sertifikalarını almak için yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabileceksiniz.

Geliştirilmiş basın etkileşimi:

Basınla olan etkileşimimiz de yenilendi. Artık basınla konuşurken farklı ses tonlarıyla hitap edebilecek, sakinlik ile agresiflik arasında bir çok farklı ruh haline bürünerek ister Mourinho gibi sivri dilli, isterseniz de sakin bir menajer havasına bürünebileceksiniz.

Ağ oyunu:

FM13, Steam sisteminden faydalanarak diğer oyuncularla iletişiminizi ve multiplayer onyamanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca yeni multiplayer modlarına da sahip olacak FM13, standart kariyer versiyonuna ek olarak özel, tek seferlik lig ve kupa opsiyonlarına, ayrıca oyuncuların tek kişilik oyunlarında kurdukları takımlarını multiplayer ortamında test edebilmelerini sağlayan bir moda da sahip olacak.

Dünya geneli liderlik tabloları:

FM13, Steam'in gücünü kullanarak dünya genel liderlik tablosu oluşturacak. Bu sayede tüm dünyada oyunu oynayan menajerler arasından kaçıncı olduğunuzu görebileceksiniz. Bu sıralamalara ek olarak ayrıca oyunun farklı modları, oynanabilir her ülke ve lig için de ayrı liderlik tabloları bulunuyor. Liderlik tablolarında sıralama yapılırken seçtiğiniz zorluk seviyesi, takımınızın mali durumu ve hatta aldığınız maaşı bile hesaplayan bir sistem süzgecinden oyuncular geçirilerek sıralamaya yerleştirilecek. 

Kullanıcı Arayüzü:

FM13 ‘kariyer’ modu ve ‘klasik’ mod için yeni bir kullanıcı arayüzüne ve yepyeni bir görünüme sahip olacak. Ayrıca oyun içinde daha rahat dolaşmanızı sağlayacak iyileştirmeler, animasyonlu arayüz ve yeni arama sistemi sayesinde FM13 serinin zirve noktası olacak.

Geliştirilmiş Antrenman:

Takımın antrenmanını özelleştirebileceğiniz seçenekler eklendi. Hepsini kolay bir şekilde panelden yönetebileceksiniz. Sports Interactive bu konuyla ilgili "Menajerler takımın antrenmanda nereye yoğunlaşacağını seçebilecek, klasik antrenman veya özel maçlar ayarlayarak antrenmanları çeşitlendirebilecekler." dedi.

Gerçekçi Vergi Uygulamaları:

Bazı futbolcular imza atmadan önce daha iyi vergi oranları isteyebilecek. Böylece transefer görüşmeleri menajerler için daha karmaşık hale gelecek.

YORUMLAR