Football Manager 2018 Eşcinsel Futbolculara Kapısını Açtı

Menajerlik oyunu denildiğinde oyuncuların aklına gelen ilk isimlerden olan Football Manager serisinin son oyunu Football Manager 2018 önümüzdeki günlerde resmi olarak çıkış yapacak.

Football Manager 2018 çıkış yapmadan önce oyuna ön sipariş veren oyuncular oyunun şu an devam etmekte olan betasına katılarak oyunu erken erişimde test edebiliyorlar. Geliştirici firma da bu süreç boyunca oyundaki eksikleri tespit ederek oyuna yeni özellikler ekleyip bu özellikleri test edebiliyor. Bu özelliklerden sonuncusu ise eşcinsellik kavramını Football Manager oyunları ile buluşturuyor.

Football Manager 2018'in geliştiricisi Sports Interactive'in eklediği özellik, takımınızdaki oyuncuların eşcinsel olduğunu açıklamasını kapsıyor. Bu özelliğin ilginç yönü ise bölge kısıtlamasının söz konusu olması. Eşcinselliği yasal olarak tanıyan ülkelerde oyuncular eşcinsel olduklarını açıklayabilecekler, eşcinselliğin yasak olduğu ülkelerde ise futbolcular eşcinsel olduklarını açıklayamayacaklar. Ayrıca eşcinselliğin yasak olduğu ülkelerde forma giyen veya bu ülkelerin vatandaşı olan oyuncular da eşcinsel olduklarını açıklayamayacaklar. Eşcinsel oyuncuların, takımlarına ekonomik yarar sağlayacağı da söyleniyor.

Sports Interactive'in bu özelliği eklemesindeki amacın futbol dünyasındaki homofobiyi azaltmak olduğu bilgisi paylaşılıyor. Günümüzde Hollywood yapımlarında ve televizyon sektöründe, özellikle de dizilerde, eşcinsel ilişkilere bolca yer veriliyor. Homofobiyi azaltma amaçlı bu akım daha önceden Mass Effect ve Dragon Age gibi rol yapma oyunlarında karşımıza çıkmıştı. Oyuncular bu oyunlarda yönettikleri kahramanın ne tür bir ilişki yaşayabileceği konusunda özgürce karar verebiliyorlardı ve tercihleri dahilinde aynı cinsten bir partner ile birlikte olabiliyorlardı. Football Manager 2018 ise bu akıma ayak uyduran ilk futbol oyunu olacak. Football Manager 2018, 10 Kasım tarihinde resmi olarak çıkış yapıyor.

YORUMLAR