Forbes Dergisi 2016’nın En Önemli 6 Teknoloji Trendini Seçti

Forbes Dergisi 2016’nın En Önemli 6 Teknoloji Trendini Seçti

Her sene sonunda Forbes Geleneksel olarak yaptığı “yılın trendleri” araştırmalarını yayınlıyor. Bu sene 2016 yılının teknolojik trendlerini irdeleyen Forbes, bu önemli konuyu 6 başlık altında toparlamış.

Mobil Dolaşımda Canlı Yayın Teknolojisi

Dergiye göre 2016’ya damgasını vuran en önemli teknolojik gelişmelerden biri “canlı yayın” ya da “streaming video” teknolojisi. Bireysel olarak herkesin kendi haberini yapabilmesine olanak tanıyan bu teknolojinin haber ve haberciliği kökünden değiştireceği savunuluyor.

 Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Forbes dergisi, AR ve VR teknolojik sistemlerin eğitim ve eğlencede çığır açtığını ifade ediyor. Pokemon GO artırılmış gerçeklik oyununun 100 milyon indirmeye ulaşması ve Oculus Rift VR gözlüğünün tüketiciyle buluşmuş olması da VR ce AR teknolojisinin önünün açık olduğunun işareti.

Big Data Kullanımı

Büyük Veri olarak da tanımlanan bu olgu; sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivleri, sürekli kayıt edilen ‘log’ dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde edilen tüm verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu gözle görülebilir veri yumağı küresel olarak müşteri hizmetlerinden, sağlık hizmetlerine kadar her alanda kullanılabiliyor.

Açık İşletmeler

Birden fazla işletmenin bir ağ üzerinde buluşarak belli işleri yapabiliyor olduğu Açık İşletmeler terimi, son 2-3 yılın yeni yeşeren ve hızlı sonuçlar alabilen işletmelerini tanımlıyor. Açık İşletmeler artık mobil yaşamın hızla uygulanabilir olmasından da güç alarak hızla büyüyorlar.

IoT: Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti olarak çevrilen IoT kavramının karşılığı: "Fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı." Olarak tanımlanıyor. 1999 yılından bu yana üzerinde çalışılan bu sistem Forbes’a göre 2016’da şaha kalkarak bir yükselme dönemine girmiş bulunuyor.

Otomasyon, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

2016 yılından başlayarak teknolojinin farklı bir ivme kazanmasını sağlayan diğer önemli gelişmeler Forbes tarafından otomasyon, yapay zeka, makine öğrenimi olarak sıralanmış. Özellikle bu üç önemli teknoloji kaleminin sürücüsüz otomobiller teknolojisinde bir arada kullanılıyor olması bir bütünselliği de işaret ediyor.  

Internet of Things ya da Nesnelerin İnterneti Nedir?

Yapay Zeka Ne Değildir?

YORUMLAR