Fransa, Küresel Teknoloji Şirketlerinden Vergi Alacak

Fransa, Küresel Teknoloji Şirketlerinden Vergi Alacak

Dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olan Fransa, ülkede faaliyet gösteren küresel teknoloji şirketlerini elde ettikleri kazançlar üzerinden vergilendirmeye hazırlanıyor. 

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni vergi düzenlemesinin ilk yılında 500 milyon euroyu bulacağını söyledi.

Fransa, Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi büyük teknoloji devlerini kapsayan ve GAFA olarak adlandırılan yeni bir vergi muafiyeti için bastırıyor, ancak Google ve Apple dahil olmak üzere çeşitli teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezi olan İrlanda gibi ülkeler bu düzenlemeye karşı çıkıyor.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ise teknoloji şirketlerinin kazançları üzerinden vergilendirilmesini sağlayabilecek uluslararası bir plan üzerinde çalışıyor.

Paris hükümeti, AB’deki reklam satışlarından yüzde 3 oranında vergi alınması konusunda Almanya ile işbirliği yapıyor. Google başta olmak üzere birçok internet şirketini ilgilendiren düzenlemenin 2021 yılında yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Buna rağmen hem OECD hem de Fransız-Alman koalisyonundaki ilerleme yavaşladı. Fakat Le Maire’in açıklaması, Fransa’nın bu konuda tek başına ilerleme niyetinde olduğunu gösteriyor.

Brexit (AB’den ayrılma) sürecinde olan İngiltere, karlı işletmelere sahip küresel teknoloji devlerine dijital satış vergisi getirileceğini açıklamıştı. İspanya, İtalya, Singapur ve Hindistan gibi ülkeler de dijital satış vergisine benzer bir düzenleme üzerinde çalışıyorlar.

Yeni vergi sisteminin, Apple ve Amazon gibi büyük şirketlerin Avrupa'daki faaliyetlerini ne derece etkileyeceğini ise zamanla göreceğiz.