Fransa ve Almanya Teknoloji Devlerinin Vergi Oyununu Bozma Niyetinde

Fransa ve Almanya Teknoloji Devlerinin Vergi Oyununu Bozma Niyetinde

Avrupa Birliği’nin iki büyük aktörü Almanya ve Fransa; Google, Apple, Amazon ve Facebook gibi dev teknoloji şirketlerinin AB ülkelerinde adil oranlarda vergi ödemelerini istiyor. Bu konuda Avrupa Komisyonu gerekli davaların açılması için düğmeye bastı. Büyük teknoloji şirketleriyse yasalardaki boşlukları kullanarak vergi oranlarını düşük tutuyor.

Avrupalı liderler Google, Apple, Facebook gibi küresel teknoloji şirketlerinin Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerinden elde ettiği kar ve maliyetleri düşük göstererek vergi yükümlülüğünü azaltması konusunda duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Bloomberg’e verdiği demeçte “Tıpkı Çin ve ABD gibi Avrupa da ekonomik çıkarlarını savunmayı öğrenmek zorunda. Fransa ya da diğer Avrupa Birliği ülkelerinde iş yapmanın faydasını görenler, vergi yükümlülüğünü de hakkıyla yerine getirmek zorunda.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji şirketleri mevzu bahis olduğunda, vergi Avrupa için sürekli baş gösteren bir konu başlığı olmuştur. Zira İrlanda ve Lüksemburg gibi ülkeler düşük vergi politikasıyla teknoloji şirketlerini cezbediyor. Teknoloji devleri de bu sebepten genel merkezlerini bu ülkelere kuruyor. Daha sonra yasalardaki açıkları kullanarak şirketler vergi miktarlarını minimize ediyor. Ancak Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkeler şirketlerin bu vergi oyununu bozma niyetinde. Geçen yıl da Avrupa Komisyonu Apple’ın milyar dolarları bulan birikmiş vergi borcunu ödemesi için mahkemeye başvurdu.

Almanya ve Fransa geçen ay kurumsal vergi düzenlemelerini tartışmak için bir araya geldi. Fransız yetkililer de Eylül ayında düzenlenecek AB zirvesinde teknoloji şirketlerine özel vergi düzenlemeleri paketini gündeme getirecek.

Sosyal Medya Hesapları Vergi Kaçırma Soruşturmalarında Değerlendirilecek

E-Ticaret Sitelerine Vergi Kesintisi Geliyor

YORUMLAR