Gediz Üniversitesi Öğrencileri Milli Parmak İzi Geçiş Sistemi Üretti

Gediz Üniversitesi Öğrencileri Milli Parmak İzi Geçiş Sistemi Üretti

Gediz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci kendi çabalarıyla milli parmak izi geçiş sistemi üretmeyi başardı. Geliştirilen sistem fakültede başarılı bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Mevcut parmak izi geçiş sistemini yerli teknoloji haline getirmek isteyen öğrenciler, uzun süreli emeklerinin sonunda başarıya ulaştı. Gediz Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler tarafından geliştirilen sistem, sorunsuz bir şekilde fakültede kullanılmaya başlandı. Öğrencilerin geliştirdikleri sistem hakkında konuşan Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, "Onlar yeniliklere imza attıkça, bizler de ayrı bir sevinç yaşıyoruz. Ne mutlu ki kampüsümüzün yeni akıllı geçiş ve kartlı ödeme sistemi de bir mezunumuz ile 3 öğrencimizin eseri. Gençlerimizi desteklemeye, milli teknoloji seferberliğimizin bir neferi yapmaya devam edeceğiz. Diğer yandan da araştırma altyapımızı ve imkanlarımızı daha da geliştireceğiz. Şu an sahip olduğumuz 33 laboratuvara önümüzdeki günlerde yenilerini ekleyeceğiz." şeklinde açıklama yaptı.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde eğitim gören Burçin Kasap, Sıdıka Karakaya ve Mesut Yurtçak ile Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim gören İrem Çakı ve Betül Ertan isimli 5 öğrenci tarafından geliştirilen sistem parmak izi geçiş sistemlerini milli teknoloji haline getirmek için atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor. Öte yandan aynı öğrencilerin hedefinde bu sefer retina taramayla geçiş sistemlerini yerelleştirmek bulunuyor. Şimdiden kolları sıvayan öğrenciler yakında bu teknolojiyi de kullanıma sunacak.

Yerli Üretim İnsansız Araç ABD'de Ödül Aldı

Sosyal Medyada Yapılan Darbe Propagandasına Soruşturma BaşlatıldıYORUMLAR