Geleceğin F-35 Savaş Uçakları Neredeyse Hazır!

Geleceğin F-35 Savaş Uçakları Neredeyse Hazır!

Jet motorunun geliştirilmesiyle birlikte endüstriyel ve teknolojik açıdan sıçramalar yaşayan F-35 savaş uçakları çok yakında daha güçlü makineler olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 

Beşinci nesil F-35 Joint Strike grubu 2019 yılına kadar son derece gelişmiş savaş teknolojileri ve inanılmaz jet motoru güçleriyle gökyüzünde hüküm sürecekler. Boeing firması 2019 yılına hazırladığı yeni F-35'lerin deneme sürüşleri için kollarını sıvadı bile.

Yeni geliştirilen savaş teknolojileri sayesinde F-35'ler havada tehdit oluşturan İHA'larla (insansız hava araçları) sayıları kaç tane olursa olsun anında tepki vererek bunları düşürecek silahlar ve lazer teknolojileri ile donatılıyor. Birden fazla hedefi aynı anda kontrol edebilen bu teknoloji ile saldırgan uçan araçlar tek tek değil topluca yok edilebilecekler. 

1997 yılında üretimine başlanan F-35'ler geçtiğimiz yıllarda çeşitli teknolojik yenilenmelerle tercih edilen savaş araçları arasında kalmayı başardılar. Normal savaş uçaklarının 2 katı hıza ulaşabilen bu canavarların en önemli özelliği, farklı amaçlar için savaş uçağı geliştirmek yerine pek çok özelliği tek araçta toplayabilmeleri. Bugün savaş sanayinin en pahalı olarak tanımlanabilen bu serinin birim fiyatı özelliklerine göre 153 milyon ile 199 milyon dolar arasında değişiyor. 

Pentagon'un da onay verdiği F-35 prototiplerinin yanı sıra, A-10 ve F-16'larında 2019 yılına kadar yenileneceği söyleniyor.  

Hipstamatic İle ÇekilmişSavaş Fotoğrafları

U-2S: Dünyanın Kıyısında Gezen Keşif Uçağı

CIA'in Gizli Casus Aletleri

YORUMLAR