Gençlik ve Spor Bakanlığından e-Spor Raporu

Gençlik ve Spor Bakanlığı e-Spor

Türkiye’deki spor faaliyetlerini düzenlemek adına kurulan Gençlik ve Spor Bakanlığı, dünyanın yükselen değeri e-spor konusuna el attı. Bir süredir üst düzey araştırmaların yapıldığı e-Spor konusunda el ettiği bulguları rapor haline getiren bakanlık, bu bilgileri E-SPOR RAPORU adı altında yayınladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı e-Spor yatırımlar

Uzun bir araştırma sürecinden sonra hazırlanan yayının başında amaca ve kapsama yer verildi. Raporun neden hazırlandığını anlatan bakanlık raporu şöyle açıkladı: “Bu çalışmanın amacı; kamuoyunca fazla bilinmemesine rağmen özellikle çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan, gerek Türkiye’de gerekse dünyada oyuncu ve taraftar sayısı herhangi bir spor dalıyla yarışacak kadar fazla olan ve kendine ait bir sektör halini almış olan ‘e-spor’un ne olduğunun, bir spor dalı olup olmadığının, yararlı mı zararlı mı olduğunun, kimlerin ilgi alanına girdiğinin, bugünkü durumuna nasıl geldiğinin, Türkiye ve dünyadaki durumunun nasıl olduğunun analiz edilmesidir.

Amaç başlığı altında bahsedilen konuları rapor içerisinde tek tek ele alan uzmanlar, özellikle yeni spor dalının ekonomisinden dem vurdular. E-spor faaliyetlerinin 2021 yılında 1,4 milyar dolar civarında yatırım alacağının tahmin edildiği raporda,  yapılan etkinliklerin sayısının artmasıyla birlikte sektörün çok daha üst seviyeye çıkabileceği söylendi.

Amazon’un Twitch platformuna 970 milyon dolar yatırım yapması örnek gösterilerek, çeşitli şirketlerin bu alana kaydığı ve kaymaya devam edeceği vurgulandı. Birçok önemli bilginin verildiği ve desteklenmesi konusunda önerilerde bulunuldu. Türkiye’de yapılan organizasyonlara verilecek kaynakların ve desteklerin olumlu geri dönüşlerinin olacağı söylenirken, bu konunun önemsenmesi gerektiği belirtildi.

Oldukça yararlı bilgilerin olduğu ve e-spor konusunda merak edilen detayların yer aldığı raporuysa bu adrese tıklayarak okuyabilirsiniz.