Gerçekçiliğiyle Tüyler Ürperten Japon Robotu

Afetto gerçekçi robot

Bazı robotlar yetenekleriyle tüylerimizi diken diken yapmayı başarıyor. Flörtleşen, dans eden ya da oradan oraya zıplayan robotlar, insanları taklit etmekle meşguller; ancak Japonya’da yeni geliştirilen bir robot, insansı mimikleriyle en ürkütücü robotlardan biri olmayı başardı.

Afetto ismi verilen çocuk Android kafası, gerçekçi görünüşü ve neredeyse gerçek insan gibi oynattığı yüz kaslarıyla izleyenlerin canını sıktı. Birçok YouTube kullanıcısı, Afetto’nun videosundan sonra robot istilasından iyice korkmaya başladıklarını dile getirirlerken, Japon robot, teknolojinin geldiği son noktayı da gösterdi. Hemen yukarıda görebileceğiniz videoda, mutlu, kafası karışmış, korkmuş, öfkeli, uykulu ve meraklı olanlar da dahil olmak üzere Afetto’nun birçok mimiği gerçeğe çok yakın şekilde yapabildiği dikkatlerden kaçmadı.

Osaka Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından geliştirilen ve yapılacak geliştirmemelerle insan ayırt edilemeyecek hale getirilmesi amaçlanan Afetto isimli robotun, geleceğin teknolojilerini yansıttığı da söylenenler arasında yerini aldı. Araştırmacı Minoru Asada yaptığı açıklamada, "Yüzey bozulmaları, Android yüzlerini kontrol etmede kilit bir sorundur. Yumuşak yüz cildinin hareketleri dengesizliği yaratır ve bu da en çok uğraştığımız büyük bir donanım problemidir. Bunu ölçmek ve kontrol etmek için daha iyi bir yol aradık ve ortaya yukarıdaki video çıktı" dedi.