Google Asistan Türkçe Konuşmayı Öğrendi!

Google Asistan Kulaklıkla Nasıl Çalışacak?

Google‘ın sesli yanıt veren akıllı asistanı Google Asistan, bugün itibariyle Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı. Kademeli olarak sunulmaya başlanan ve bugün tüm Android kullanıcılarına açılacak olan Türkçe Google Asistan, iOS kullanıcılarına da Ocak ayı içinde gelmesi bekleniyor. Yapay zeka destekli teknolojilerle kişisel asistan olarak hizmet verebilen asistan. Google’ın 2016 yılında geliştirmeye başladığı ve 300 farklı yeteneğe sahip. Ülkemizde bu özelliklerden 250’si Türkçe olarak kullanılabileceği söyleniyor. 

Ne Yapıyor Bu Asistan?

Benim ne işime yarayacak dediğinizi duyar gibiyiz. Google Asistan, sesli olarak yol tarifi etme, telefonla arama yapma, mesaj ve e-posta gönderme, müzik çalma, video oynatma, bulunan veya merak edilen bir konumdaki şu an ve yakın gelecekteki hava durumu tahminlerini alma, spor karşılaşmalarının sonuçlarını öğrenme, uçuş bilgilerini alma, uyumlu donanımlarla ışıkları açıp kapatma, ev ve işyerlerindeki internete bağlanabilen akıllı cihazları sesli komutlarla yönetebilme gibi yeteneklere sahip. 

Kullanıcıların “Bana bir tekerleme söyle” veya “Bana bir fıkra anlat” gibi isteklerini de yine Türkçe olarak yanıtlanıyor. Türkiye'ye özel geliştirilen tekerleme, özlü sözler, şiirler, şakalar, şarkılar da Asistan'ın özellikleri arasında.  Google’ın bu yeni özelliği, sesli olarak “Ok Google” komutu ile veya Google uygulamasındaki mikrofon tuşuna basarak aktif hale getirilebiliyor. Google yetkililerinin verdiği bilgiye göre makine öğrenimi ile çalışan Asistan, kullanım oranındaki artışa paralel olarak kendini geliştirecek ve kullanıcılara daha doğru cevaplar verebilecek.

Google Asistan'ın Türkçe konuşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Google Asistan hayatınızı kolaylaştırabilir mi? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!