Google Assistant Parlak Zekasını IFTTT Yöntemine Borçlu

Google Assistant Parlak Zekasını IFTTT Yöntemine Borçlu

Google Asistant yani Google’ın sanal asistanı, biz sosyal medyayı kullanırken farkına varmadan yararlandığımız bir sorgulama reçetesi kullanarak kendini daha da geliştiriyor. IFTTT reçetesi olarak adlandırılan bu sosyal medya sorgulama alışkanlığı, aslında bir nevi araştırma ve öğrenme denklemi olarak da tanımlanabiliyor.

Aslında IFTTT bütün sosyal medya hesaplarında bir çok kanalı ve hesabı birbirine bağlayan son derece kullanışlı bir altyapı. IFTTT altyapısı web geliştiriciler tarafından her hangi bir web sitesini Facebook, Twitter, YouTube ya da farklı bir sosyal medya hesabına bağlamak için WordPress altyapısında bile kullanılıyor.

IFTTT Ne Demek, IFTTT Nasıl Çalışıyor?

Eğer (If), bu (this) ise, o zaman (then), şu da (that) yapılsın yönlendirmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu sorgulama ve ilişkilendirme tekniği, YouTube’da bir video izlerken oradan Twitter’a, bu sayede Vimeo’ya, belki de oradan Facebook’a hatta Dropbox, Gmail ve benzerleri sitelere kadar kullanıcıyı yönlendirebiliyor. Bu sayede bilgi akışında bir zenginlik ve göreceli olarak çeşitlendirme oluşturulabiliyor. Yani bu düzen, “Eğer” YouTube’da “şunu” buluyorsan o zaman “bunu” da gerçekleştir algoritmasının tam da temelini, oluşturuyor.  

Google Assistant IFTTT Yönlendirmesini Nasıl Kullanıyor?

Bugün sadece iki telefon arasında sohbet etmekten daha öteye geçerek evlerimizde bile kullanmaya başladığımız Google Assistant, tam da bu şekilde çalışarak daha fazla bilgiyi daldan dala atlayarak tarayabiliyor ve sonuç olarak rafine bilgileri ortaya dökebiliyor. Bu da bir sonraki sorgulamalar için sanal asistanın tecrübe kazanmasını, kararlı ve hızlı olmasını sağlıyor. Google Assistant an itibarıyla benzer yazılım sorgu kalıplarının 57 tanesini kullanabiliyor. Yani Google Takvim’e sanal asistan yarımıyla “eğer kurban bayramıysa Ahmet dedeme kart gönder” gibi bir komut zinciri Google Assistant için sorun olmuyor. 

YORUMLAR