Google Chrome 54 Yayınlandı, Hemen İndirin

Google Chrome 54 Yayınlandı, Hemen İndirin

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome için yeni bir güncelleme yayınlandı. Google Chrome 54 ile birlikte gelen yeniliklere dilerseniz kısaca göz atalım.

Chrome 54 güncellemesi geliştiricilerin hoşuna gidecek yenilikler içeriyor. Bu yeniliklerden ilki özel HTML etiketleri yaratabilme imkanı. Chrome 54 artık Custom Elements V1 özelliğini destekliyor ve bu sayede özel HTML etiketleri kullanılabiliyor. Bu özellik daha önceden Chrome'da yer alıyordu; fakat altyapısal olarak tamamlanmış halde değildi.

Chrome 54'ün bir diğer büyük yeniliği ise BroadcastChannel desteği. Bu özellik temel olarak tarayıcı sekmelerinin ve pencerelerinin aralarında daha iyi anlaşmasını sağlıyor. Aynı URL tabanlı sekme ve pencereler BroadcastChannel sayesinde iletişime geçerek senkronize olabiliyorlar. Bu da geliştiricileri, siteleri farklı sekme ve sayfalarda senkronize edebilmek için karmaşık JavaScript kodları hazırlamaktan kurtarıyor.

Chrome 54, masaüstü sürümünün yanında Android sürümünde de güzel yeniliklerle birlikte geliyor. Chrome 54 Android sürümü Element.requestFullScreen() adlı yeni bir komutla geliyor. Aslında bu işlev daha önceden YouTube uygulaması üzerinde kullanılabiliyordu ve YouTube'un cihazın ekran konumuna bağlı olarak tam ekran moduna geçmesini sağlıyordu. Chrone 54 ile birlikte cihazınızı döndürdüğünüzde ve dikey ekrandan geniş ekran moduna geçtiğinizde videolar otomatik olarak tam ekrana geçiş yapacaklar.

Chrome 54'ün Android versiyonunda video oynatmayla ilgili bir başka yenilikte siz sayfaları kaydırdıkça üstte veya altta kalan videoların oynatmaya devam edilecek olması. Bu özellik bilgisayarlarımızda kullandığımız internet tarayıcılarında kullanılabiliyordu; fakat Android cihazlarda batarya tüketimi düşünüldüğü için aktif değildi.

Güncellenmiş Google Chrome'u indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

Google Chrome Daha Az RAM Tüketecek

YORUMLAR