Google'dan Yapay Zeka Tabanlı Emoji Avlama Oyunu

Google'dan Yapay Zeka Tabanlı Emoji Avlama Oyunu

Geçtiğimiz ay "Where’s Waldo to Google Maps" adlı oyunuyla kullanıcıları şaşırtan Google, bu sefer de yapay zeka tabanlı emoji avlama oyunuyla karşımıza çıktı.

Bu sene 1 Nisan'ı Google Haritalar'da sunduğu ve Türkiye'de "Ali Nerede?" ismiyle çıkan 'Where’s Waldo to Google Maps' oyunuyla kutlayan internet devi, bir hafta boyunca kullanıcılara eğlenceli anlar yaşatmıştı.

Yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine çok önemli çalışmalar yapan Google, AI tabanlı mini oyunu "Emoji Scavenger Hunt"ı duyurdu.

Google'ın Tensorflow tabanlı oyununda, sizden çeşitli emojilerin gerçeklerini bulup kameraya göstermeniz isteniyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi yardımıyla nesneleri algılayan Emoji Scavenger Hunt, gösterdiğiniz nesnelerin doğruluğuna göre sizlere puanlar veriyor.

Esasen web tabanlı bir oyun olan Emoji Scavenger Hunt, mobil platformlarda da çalışıyor. Tabii, oyunda bazı ufak pürüzlerin olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

Oyun bazen kameranın ne kadar yakın olduğuna veya görüntünün ne kadar net olduğuna bakmaksızın, doğru nesneyi gösterseniz dahi yanlış olarak kabul ediyor. Yine de bu oyunun sadece Google'ın yapay zeka çalışmalarına yönelik ufak bir deney özelliği taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Google'ın yapay zeka çalışmaları hakkında önemli duyurular yapacağı I/O Geliştirici Konferansı 8 Mayıs'ta başlayacak.