Google Göz Takip Sistemi Üreticisi Eyefluence'ı Satın Aldı

Google Göz Takip Sistemi Üreticisi Eyefluence'ı Satın Aldı

Google, sanal ve arttırılmış gerçeklik cihazları için göz takip sistemleri geliştiren Eyefluence isimli şirketi satın aldı. Yeni satın almayla Google VR gözlüğü hakkında ortaya atılan iddialar biraz daha güçlenmiş oldu.

Google, geliştirmekte olduğu yeni teknolojilerde kullanmak için patentler satın almak yerine, o patentlerin sahibi olan şirketleri almayı daha çok seven bir şirket. Bugüne kadar onlarca farklı alanda faaliyet gösteren birçok girişimi bünyesine katan şirket, 21.6 milyon dolar ödeyerek Eyefluence isimli göz takip sistemleri üreten bir oluşumu bünyesine dahil etti. Satın alma haberinin resmileşmesiyle birlikte, Google VR gözlük haberleri de tekrar alevlendi.

Bir hafta kadar önce birçok teknoloji sitesi, Google'ın gizliden gizliye yeni bir VR gözlük üzerinde çalıştığını okuyucularına aktarmıştı. Yurtdışında faaliyet gösteren bu internet siteleri, yakında duyurulacağı düşünülen bu gözlükte, göz takip sistemlerinin de bulunacağını iddia etmişlerdi. Gözlükte kullanılacağı söylenen bu sistemle birlikte, VR başlığı takan kişinin önüne gelecek görüntüler, tam olarak onun görüş açısına uygun olacak ve gerçeklik hissini de arttıracaktı. Hatta Google'ın göz tarama teknolojisiyle birlikte geliştirilmiş gerçek zamanlı bir harita da hazırlandığı ve bu teknoloji sayesinde çevreyi gerçekten görüyormuş hissine kapılabileceğimiz de söylenmişti.

Birkaç ay önce Magic Leap isimli bir arttırılmış gerçeklik girişimine yüklü bir yatırım yapan Google'ın, Eyefluence'i satın aldığını açıklamasıyla birlikte şirketin yeni bir VR gözlük üzerinde çalıştığı da artık kesinliğe kavuşmuşa benziyor. Muhtemelen Microsoft HoloLens benzeri özellikleri olacak olan bu gözlüğün ne zaman duyurulacağı ise henüz bilinmiyor. 

Google VR Gözlük Setleri İçin Ön Siparişler Başladı

Google Daydream Sanal Gerçeklik Dünyasına Seviye Atlatacak

Google Uygulama Mağazasına Sanal Gerçek Oyunlar Geliyor

YORUMLAR