Google, Hacker ve Hükumetlerin Telefonlara Erişmesini Engelleyecek

Intra Google

Google’ın çatı şirketi Alphabet, geliştirilmesine yardımcı olduğu Intra isimli Android uygulamasıyla birlikte DNS manipülasyonunun yaygın olduğu ülkelerde aktivistlere yardım etmek istediğini duyurdu. Intra, bugün itibarıyla Google Play üzerinden indirilebilir hale geldi.

Google, hükümetlerin ve bilgisayar korsanlarının DNS bağlantıları yoluyla bilgisayarlara izinsiz şekilde erişmelerini engellemek adına harekete geçti. Jigsaw Operations LLC ile birlikte geliştirdikleri Intra isimli uygulamayı Google Play üzerinden yayınlayan şirket, Android kullanıcılarının DNS manipülasyonundan uygulama yoluyla korunabileceklerini söyledi.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sahip olduğu kuluçka merkezi Jigwsaw’da geliştirilen Intra, bir süredir Venezuela’da test aşamasındaydı. Venezuela hükumetinin yaptığı sızıntıları bir şekilde engellediği görülen uygulama, başarıyla çalışmasının ardından bütün herkesin kullanımına açıldı.

Bağlantıyı şifreliyor

DNS bağlantıları, sansürlerden ya da erişim engellerinden kaçmak adına dünyanın dört bir yanında kullanılan en yaygın yöntemlerden bir tanesi. Intra uygulamasının amacıysa telefonlar ve DNS sunuları arasında sağlanan bağlantıyı şifreleyerek, kötü amaçlı kişilerin bağlantılara sızmasını engellemek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Jigsaw Ürün Müdürü Justin Henck, “DNS manipülasyonu dünyadaki en yaygın sansür yöntemlerinden bir tanesini temsil ediyor. Bu risk altındaki insanlar için sadece yaşamlarını sürdürmek ve çevrelerinde neler olup bittiğini görmek anlamak isteyenler için oldukça kısıtlayıcı” dedi.

Henck’in açıklamalarıysa Usenix isimli şirket tarafından geçtiğimiz günlerde doğrulanmıştı. Küresel DNS Manipülasyonu Ölçümü isimli rapor hazırlayan Usenix, Dünya üzerindeki 60 ülkenin DNS engellemeleri yaptıklarını, bunlar arasında en sert önlemlerin ise Türkiye, Çin ve İran’da alındığını dile getirmişti.