Google ile Oxford Üniversitesi'nin Gizemli Yapay Zeka Geliştirme İşbirliği

Google ile Oxford Üniversitesi'nin Gizemli Yapay Zeka Geliştirme İşbirliği

Google dünyanın en tanınmış yapay zeka araştırmacılarını ve teknisyenlerini gizemli bir proje için bir araya getiriyor. Ekibin son olarak Oxford Üniversitesi ile yapay zeka projesi altında işbirliğine girdi.

Geçtiğimiz ocak ayında Google, DeepMind isimli bir yapay zeka firması satın aldı. Raporlara göre Google'a yaklaşık 400 milyon dolara mal olan bu edinimin ne için olduğu hala bilinmiyor. Şimdi de firma Oxford Üniversitesi'nde yer alan dünyaya nam salmış araştırmacılarla resim ve dil tanıma teknolojisi üzerine işbirliklerini duyurdu. Partnerliğin bir parçası olarak Google, ünlü üniversiteden oluşmuş iki ayrı firmayı kiralayarak bünyesine kattı. Dark Blue Labs olarak bilinen ve daha çok doğal dil çözümlemesi üzerine yoğunlaşan bir ekip, Vision Factory olarak dünya sınıfında bilimsel olarak kanıtlanmış araştırmalara imza atan başka bir görsel tanımlama ve metin algılama ekibiyle birleşerek Google çatısı altında toplandılar.

Google'ın özellikle konuşma ve görsel tanımlama sistemlerinde yapay zeka teknolojisinde geliştirmek istediği bir şeyler var ama henüz kimse ne olduğunu bilmiyor. Üstelik Google bu konuya çok önem vererek bu oluşacak yapay zeka sisteminin "derin algılama" içermesini, biyolojik doğa algısıyla bir çalışmasını istiyor.

DeepMind ekibi ingiliz bir bilim adamı Demis Hassabis tarafından kurulmuş. Firma stüdyo bünyesinde birkaç oyun yayınladıktan sonra Hassabis video oyun endüstrisini terk ederek sahip olduğu bilisel nörobilimi yapay zeka teknolojilerinde kullanmak üzere çalışmalarına başlamış. Google'ın DeepMind'ı satın almasının nedeni henüz bilinmese de emin olduğumuz tek bir şey var: Google yapay zekasını geliştirmek konusunda çok ciddi adımlar atıyor.

Yahoo E-Posta Servisini Yeni Özelliklerle Geliştiriyor

Windows Görev Yöneticisi Alternatifi En İyi 4 Uygulama

YORUMLAR