Google İnternet Uyduları İçin Kesenin Ağzını Açıyor

Google İnternet Uyduları İçin Kesenin Ağzını Açıyor

Teknoloji önderi Google, dünya çapında interneti yaygınlaştırmak adına yeni uydular için yatırım yapacağını duyurdu. 180 adet yüksek kapasiteli uydunun yörüngeye yerleştirmesini amaçlayan proje için hazırlanan Google, epey büyük sayılacak bir bütçeyi bu projeye aktarıyor.

Dünya üzerinde internet erişimine sahip olmayan yer kalmasın düşüncesiyle geliştirilen fikir, toplamda 180 uydunun yerleştirilmesini de kapsayan dev bir projeyi ortaya çıkarmış. Teknoloji dünyasında büyük düşünen Google'ın 1 milyar dolar yatırmayı amaçladığı fikrin öncülüğünü, Google destekli bir uydu iletişim start-up girişimi O3b Networks'ün kurucusu Greg Wyler yapıyor. Farklı projelerden gelen mühendislerle çalışacak Google'ın proje bütçesini 3 milyar dolara kadar çıkarabileceği söyleniyor. Pahalı altyapılara başvurmadan interneti bu şekilde yaygınlaştırmayı destekleyen Google, geçtiğimiz yaz Project Loon ile pek çok uçakların nadiren çıktığı yüksekliğe çıkarak güneş enerjisiyle çalışan uzaktan kumandalı internet sağlayıcı balonları kullanmaya başlamıştı.

Yüz milyonlarca kişiyi kablosuz olarak internete bağlayacak bu adımın dünya nüfusunun yaşam kalitesini arttıracağını söyleyen yetkililer, hala dünya nüfusunun üçte ikisinin internet erişimine sahip olmadığının altını çizerek, Google'ın değişik alanlarda edindiği tecrübeleri birbirine aktararak teknolojinin seviyesini yükseltmeyi amaçladığını söylüyorlar. Her biri yaklaşık 700 kilogram ağırlığındaki internet sağlayıcıların bulunduğu projenin maliyetinin 20 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülüyor.

Windows Phone için Resmi Dosya Yöneticisi Yayınlandı

Samsung Android'i Bırakıp Tizen İle Mi Devam Ediyor?

WhatsApp Windows Phone'a Geri Döndü

YORUMLAR