Google, ''Kazara'' Japonya'nın İnternetini Kesti

Google, ''Kazara'' Japonya'nın İnternetini Kesti

Geçtiğimiz günlerde Japonya'da oldukça ilginç bir internet kesintisi gerçekleşti. Bu durumun sorumlusunun Google olması ise olayı daha da ilginç hale getiriyordu.

Paylaşılan bilgilere göre Japonya'nın en büyük internet servis sağlayıcılarını tercih eden internet kullanıcıları saatler boyunca internete bağlanamadılar. Durumun sebebi ise Google'ın yaptığı bir yapılandırma hatasıyla bir sınır geçit protokolünü çalışmaz hale getirmesiydi. Hata sonucu Verizon'a yanlış veri aktarıldı ve bu durum bir domino etkisi yaratarak NTT Communications ve KDDI Corp. adlı internet servis sağlayıcılarına yansıdı.

Yaşanan problem NTT Communications'un internet hizmetini kullanan 7.7 milyon kullanıcıya ve 480.000 civarında firmaya yansırken KDDI Corp.'un arızadan etkilenen kullanıcı sayısı açıklanmadı.

Google, Japon medyasına verdiği demeçte problemin kendisinden kaynaklandığını kabul etti ve sorunu 8 dakika içinde çözdüğünü belirtti. Fakat sorunun çözülmesi kullanılan ağ yapısına bağlı olarak anında kullanıcılara yansımadı, birkaç saat sonra ancak internet erişimi sağlanabildi. Bazı kullanıcılar ise problem sırasında çok düşük hızlarla internete bağlanabiliyordu.

Google, sebep olduğu arıza için özür dilese de Japon İçişleri ve İletişim Bakanlığı konu hakkında soruştırma başlattı. Bu durumun önümüzdeki dönemdebir krize dönüşebilmesi muhtemel.

Çin, İnternette Gerçek İsim Kullanmayı Zorunlu Hale Getirdi

YORUMLAR