Google Noktayı Koydu, Dünyanın Merkezi Çorum!

Google Noktayı Koydu, Dünyanın Merkezi Çorum!

Bu haberi yaparken ciddi olmadığımızı ve dalga geçtiğimizi düşünebilirsiniz; fakat son derece ciddiyiz ve bilimsel gerçeklerden bahsediyoruz. Leblebisi ve Kara Amir'i ile meşhur olan ilimiz Çorum dışarıdan kendi halinde sakin bir Anadolu şehri gibi görünüyor olabilir; fakat gerçekte dünya Çorum'un etrafında dönüyor. Çorum'un dünyanın merkezi olduğu yapılan ince hesaplamalar sonucu ortaya çıkan koordinatlara göz atıldığında karşılaşabileceğiniz bir gerçek. Geçmişte dünyanın merkezinin hesaplanması için farklı yöntemler kullanılmıştı. Bu yöntemler farklı sonuçları karşımıza çıkarmıştı; ilk aşamada Mısır'daki Giza Piramidi'nin merkez alınması gündeme gelirken İngiltere'deki Greenwich'in merkez belirlenmesine karar kılınmıştı. Fakat 70'li yıllarda bir fizik araştırmacısı olan Andrew J.Woods dünyanın dijital bir haritasını kullanmış, bu haritadan elde ettiği verilerde dünyanın merkezini Ankara'nın 150 km güneyindeki bir bölge olarak belirlemişti. 2003 yılında bu bilgiler Holsen Isenberg tarafından daha hassas hesaplama teknikleri ve daha sağlıklı verilerle tekrar gözden geçirilmiş ve bu nokta 40°52′N 34°34′E koordinatlarına kaydırılmıştı (kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Geographical_centre_of_Earth). 

Peki bu koordinatlar tam olarak neresi? İşte bu sorunun cevabını da Google veriyor:

Google haritalar üzerinde 40°52′N 34°34′E konumunu arattığınızda karşınıza Çorum çıkıyor. Yani iddiamız boş temellere dayanmamakta. Eğer bu aramayı kendiniz yapmak isterseniz Google Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz:

Bu bilginin ortaya çıkmasının ardından da sosyal medyada Çorum'la ilgili mizahi paylaşımlar aldı başını yürüdü. Artık Çorum gurur duyabileceği yeni bir özelliğe sahip. Çorum'u ziyaret ettiğinizde check-in yapmayı unutmayın.

YORUMLAR