Google Oyun Oynayabilen Bir Yapay Zeka Tasarladı

Google Oyun Oynayabilen Bir Yapay Zeka Tasarladı

Aslında sadece çalışmıyor, Google yaratacağı yapay zekanın video oyunlarında yetenekli ve usta olmasını da hedefliyor. Google'ın Deep Mind AI ile birlikte yaratacağı yapay zeka oyunları kolaylıkla öğrenip çözebilecek.Google'ın amacı video oyunlarında gerçekten üstat bir zeka yaratmak. Üzerinde çalışılan yapay zekanın bir insan refleksi ve kararlılığı ile hareket ederek oyunları kusursuz tamamlayabilmesi hedefleniyor.

Geçen sene Londra İngiltere menşeli 'Deep Mind AI' firmasına yatırım yapan Google'ın bu yatırımı neden yapmış olduğu da böylece açıklık kazanmış oldu. Google ve Deep Mind zaman içinde yapay zekayı tüm oyunlarda zaman içinde kullanmayı düşünüyor. Şimdilik Atari oyunları ya da Doom 3D gibi basit oyunlarla reflekslerinin geliştirilmeye çalışıldığı sistem çok yakında yanı başımızda belirebilir.  

İşin önemli kısmı aslında bu değil. Bu çalışmayla birlikte multiplayer oyun için arkadaş veya takım bulamayanların sıkıntıları da son buluyor. Çok oyunculu istemler için insanlara karşı da oynaması planlanan yapay zekanın oyuncu tarafından klonlanarak bir takım oluşturulabilmesi de düşünülüyor. Ancak bu çok sonraki aşamalardan biri.

FIFA 15 - Duygusal YapayZeka

Cornell Üniversitesi - YapayZeka Çalışmaları

Yapay Zeka Ne Değildir?

YORUMLAR