Google, RaspberryPi ve O2 İlkokullarda Kodlama İçin Destek Oluşturuyor

Google, RaspberryPi ve O2 İlkokullarda Kodlama İçin Destek Oluşturuyor

Teknolojinin hızla gelişmesi, yazılıma ve programlamaya olan ihtiyacı hızla arttırıyor. Tek bir uygulamanın ya da mobil oyunun milyarlarca dolar gelir elde edebildiği günümüzde, kodlama yapabilen nesiller yetiştirmek gelişmiş ülkelerin hedefleri arasında. ABD’nin başlattığı ve Obama’nın da destek verdiği ilkokullara programlama dersleri konulmasına İngiltere de katılıyor.

Teknoloji devlerinden olan Google, GSM operatörü O2 ve Raspberry Pi’den oluşan bağışçılar, İngiltere’de ilkokullarda kodlamanın gelişmesi için 3,6 Milyon Sterlin bağışta bulundu. İngiliz eğitim sekreterliğinin de doğruladığı destek sayesinde ilkokul seviyesindeki çocuklara programlama öğretilecek. Ders müfredatının Oxford Üniversitesi, Queen Mary Üniversitesi ve Hertford koleji tarafından, Google’dan materyal sağlayarak oluşturulacak. Raspberry Pi vakfı ise öğrencilere ücretsiz Rasberry Pi dağıtarak programlama yapabilecekleri platform sağlamış olacak.

Gelişmiş ülkeler, ilkokul çağındaki çocukların programlama öğrenmeleri için böylesine müfredatlar oluştururken, genç nüfusun bu kadar çok olduğu ülkemiz de umarız yakın zamanda bu akıma uyar. Zira hali hazırda üst seviye sanayisi olan ülkeler bile bu alanda yetişmiş insan gücü oluşturmaya çalışırken, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için büyük bir büyüme anahtarı yapılabilir. Zira programlama yada kodlama dediğimiz şey, sanayi gibi devasa bütçelere bağlı değil ve mobil uygulamaların, web sitelerinin yarattığı değerler milyar dolarlar düzeyinde.

YORUMLAR