Google, Sanal Gerçekliğe Sahip Kısa Filmi Age of Sail'i Yayınladı

Google Spotlight Stories Kısa Film

Google Spotlight Stories yeni kısa filmi Age of Sail'i yayınladı. Akademi ödüllü John Kahrs tarafından yönetilen film, 1900 yılında Atlantik Okyanusu’ndan geçmekte olan yalnız denizci Ian McShane’in hikayesini ve o bölgeden geçmekte olan bir gemiden denize düşen genç bir kadını (Cathy Ang) kurtarışını güzel animasyonlarla harmanlıyor.

Google Spotlight Stories’de içerisinde diyaloglar bulunduran ilk kısa film olan bu yapıt, şimdiye kadarkilerin en uzun sürelisi olarak 12 dakika sürüyor. Age of Sail, bu yılki Venice Film Festivali’nin de resmi seçimiydi ve bu film aynı zamanda en iyi animasyonlu kısa film Oscar’ına da hak kazandı.

Yönetmen Kahrs ve ekibi, açık denizde dalgaların üzerinde süzülmekte olan bir teknede geçen bir sanal gerçeklik filminde, izleyicilerin deniz tutması sorunu yaşayabileceğini de dikkate almalıydı. Bu detaya dikkat eden ekip, gökyüzünün ve okyanusun görünümünü basitleştirdiler ve deniz tutması hissini en aza indirmek için ufka odaklanabildiğinizden emin oldular.

Age of Sail kısa filmine Google Spotlight Stories’in iOS ve Android uygulamasından ya da Steam ve Viveport üzerinden erişebilirsiniz. Bu filmi sanal gerçeklik ile izleme şansınız yoksa, Google’ın yayınladığı (aşağıdaki) tiyatral versiyonu da izleyebilirsiniz.