Google Şoförsüz Aracını Tanıttı

Google Şoförsüz Aracını Tanıttı

Google'ın geleceğin araç tasarımına yön verecek, şoföre ihtiyaç duymaksızın kendi giden otomobili düzenlenen bir konferasta görücüye çıktı.

Kaliforniya'da düzenlenen Code Conference açılışında şirketin kurucularından Sergey Brin'in “Günümüz taşımacılığında gerektiği gibi hizmet alamayanlar için yeni bir düzen” getireceğini belirttiği, kabaca A noktasından B noktasına kolayca götürmeyi amaçlayan araç, şoförün yokluğundan faydalanılarak park sorunu yaşayamayacak kadar küçük tasarlanmış. Baştan aşağıya Google tarafından yapılan iki kişilik yere sahip konforlu araçta kör noktaları saf dışı eden bolca sensöre yer verilirken; direksiyon, gaz ve fren pedalı gibi insan müdahalesi gerektiren parçalar kaldırılmış. Viraja girerken yavaşlayan ve gerektiğinde tekrar hızlanan, yolcularına güven hissi veren sürüşüyle deneyenleri memnun bırakan, kendi kendine öğrenme yeteneği sayesinde kişisel ihtiyaçlara uyum sağlayan, şimdilik saatte 40 kilometre hız yapabilen araç, tek bir tuşla harekete geçiyor ve 2 futbol sahası uzaklığındaki nesneleri algılayabiliyor.

Kaliforniya'nın deneme sürüşlerinde pilot bölge seçildiği şoförsüz aracın yaşlılara, çocuklu kadınlara ve alkol kullananlara kolaylık sağlayacağını belirten ekip, “Öğle yemeğinizi alıp araca binin, park yeri arayacağınız 20 dakikada yemeğinizi yerken şehir turu atın” derken trafik çilesini tatmamışlığın rahatlığını da bir kez daha yüzümüze vuruyor. Bu teknoloji bize gelene dek trafik için de bir çözüm bulunmuş olmasını sadece dileyebiliyoruz.

LG G3 Teknik Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Watch Dogs için Mobil Hackleme Oyunu Yayınlandı!

Samsung'u Patent Başvuruları Ele Veriyor

YORUMLAR