Google, Waymo ile Sürücüsüz Otomobilleri Tek Çatıda Topluyor

Google, Waymo ile Sürücüsüz Otomobilleri Tek Çatıda Topluyor

Google’ın 10 yılı aşkın süredir üzerinde titizlikle çalıştığı sürücüsüz otomobilleri Alphabet bünyesinde bağımsız bir birim haline geldi. Yalnızca sürücüsüz otomobillere odaklı çalışmalar yürütecek olan bu bağımsız birim, Waymo adıyla Google bünyesinde olacak.

Geçtiğimiz gün basına tanıtılan Alphabet’in yeni markası Waymo’nun CEO’su John Krafcik, lansman gününde artık Alphabet çatısı altında yalnızca sürücüsüz otomobillere yönelik çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Kendi kendilerini park edebilen ve trafik kurallarına harfiyen uyan sürücüsüz otomobillerin, bugün için insansız olarak trafiğe çıkışı yasak. Fakat ABD’nin Michigan eyaleti bu kaidenin dışında yer alıyor. Çünkü Michigan eyalet valisinin de onayıyla çıkarılan yasa ile artık bu eyalette sürücüsüz otomobiller insansız olarak trafiğe çıkabilecek. Hatta sürücüsüz otomobillerden oluşan ticari taksilerin de yollara düşmesi gelen bilgiler arasında. Herhangi bir kaza durumunda ise otomobilin sahibi değil otomobilin üretici firması sorumlu tutulacak.

Krafcik konuşmasının son bölümünde ise sürücüsüz otomobil teknolojisinin kişisel araçlarda, lojistikte ve toplu taşımacılıkta yaşanan kazaları ve sorunları çözebileceğini umut ettiğini söyledi.

NVIDIA'nın Sürücüsüz Otomobili Yola Çıkıyor

Apple Sürücüsüz Otomobil Açıklamalarına Bir Yenisini Daha Ekledi

YORUMLAR