Google'ın İkinci Çeyrek Gelirleri Açıklandı

Google'ın İkinci Çeyrek Gelirleri Açıklandı

Başta sadece bir arama motoru olan Google, internetteki başarısını geliştirerek bir yazılım firması olmayı başardı. Android ve Chrome OS'a ek olarak Chrome tarayıcısıyla, her geçen gün gelirlerini artırmaya devam ediyor.


Yükselişe devam eden Google, ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firmanın yapmış olduğu açıklamaya göre 2013'ün ikinci çeyreğinde 14.11 milyar dolar gelir sağlayan Google, geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 19 artış yaşamış durumda.

Google'ın kasasında yaklaşık 54.4 milyar dolar bulunmakta. ABD'de en çok kar elde eden şirket Google, kazandığı paranın neredeyse yarısını ABD pazarından elde etti. ABD'den sonra en fazla gelir elde ettiği ülke ise 1,32 milyar dolarla İngiltere.

Google'ın yan şirketlerinden biri olan Motorola ise 1 milyar doları Google'ın cebine koydu. Ancak bununla birlikte TV kutu bölümünün satışından sonra başlayan yeniden yapılanma sonucu yaklaşık 10 000 çalışanın işine son verildi.
Google, kazançlarının büyük bir kısmını kendi hizmetlerinden ve reklamlardan kazanıyor. Bünyesine kattığı diğer firmalardan 3.19 milyar dolar kazanan Google, bu konuda biraz daha çalışacak gibi gözüküyor. Motorola'dan beklentileri yüksek olan firma, Motorola'nın kazanç seviyesini yukarıya çıkarmaya çalışacak.

YORUMLAR