Google'ın Şoförsüz Aracına Kaliforniya'dan Sınırlama Geldi

Google'ın Şoförsüz Aracına Kaliforniya'dan Sınırlama Geldi

Google'ın yeni projelerinden olan şoförsüz araç sistemi yavaş yavaş test sürüşlerine başlayacak. İlk olarak Kaliforniya'da test edilmek istenilen bu projeye devlet tarafından bazı sınırlar getirildi.

Kaliforniya hükümeti halkının güvenliği için Google'ın şoförsüz araçlarında binen kişinin olası kötü durumlarda ulaşabileceği kontroller koymasını istedi. Bu kontrol araçlarından en önemlileri ise direksiyon ve pedal. Google 100'e yakın araba üretip bunları test için yollara sürecekti. Fakat Kaliforniya'nın bu isteğinden sonra proje biraz ertelenmek zorunda kaldı. Çünkü Google bu istekleri yapmak yerine kendi bildiği gibi projesinin geliştirirse test yapmak için başka ülke bulmak zorunda.

Google her ne kadar bu akıllı araçlarına güvense de test edeceği ülkenin de onayını almak zorunda. Bunun için 16 Eylül 2014 tarihine kadar arabalarına direksiyon ve pedal eklemesi gerekiyor. Bu şoförsüz araçlar saatler 40 km hız yapabilecek. Test aşamaları başarılı olursa Google'ın buz hızda kalmayıp daha da arttıracağını düşünüyoruz.

Google bir de bu araçların nasıl gideceği anlatan şehir planı yayınladı. Buna baktığımızda akıllı araçların rotalarının nasıl işlediğini rahatlıkla görebiliyoruz. Her ne kadar bu videonun çekildiği araçta direksiyon bulunuyor ama projede barınan araçlarda direksiyon olmadığı söyleniyor. Test araçlarının küçük olduğunu ve fazla yolcu almadığını da hatırlatalım.

Amazon Prime Air Drone Araçları Hindistan'da Test Etmeye Başladı

Vine Güncellendi, Kamerası Gücüne Güç Kattı

LG L Fino ve L Bello, IFA 2014'te Tanıtılacak

YORUMLAR